ارتودنسي
 
نويسندگان
جستجو
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 80
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 2436

اصلاح طرح لبخند


در گذشته اكثر دندان ها با استفاده از روش هاي سنتي و فقط در حد آرام كردن درد دندان درمان مي شدند و مبحث زيبايي در ميان دندانپزشكان جايگاهي نداشت. 
ترميم دندانها فقط در حدي بود كه دندان كشيده نشود و قابل استفاده در دهان باشد. اما امروزه با پيشرفت روز افزون تكنولوژي و درمان هاي زيبايي، علم دندانپزشكي به شيوه هاي درماني متعدد و شگفت انگيزي دست يافته است.

طراحي لبخند چيست؟


همانطور كه از نامش پيداست، اصلاح طرح لبخند در طراحي لبخندي زيبا كاربرد دارد. دندان هاي بد رنگ، شكسته و نامرتب اعتماد به نفس افراد را پايين مياورد.
اين روزها داشتن لبخند به اصطلاح هاليوودي براي داشتن چهره اي زيبا و لبخندي جذاب خواسته بسياري از افراد است. اما براي دستيابي به نتيجه مطلوب بايد تمام ويژگيهاي مراجعه كننده مثل هر يك از اجزاي صورت، شكل و ويژگيهاي دندانها و لثه و حتي رنگ پوست و مو توسط پزشك در نظر گرفته شود.

اصلاح طرح لبخند

طراحي ديجيتالي لبخند


شايد اسم سيستم ديجيتاليDSD يا طراحي ديجيتالي لبخند به گوش شما خورده باشد. زمانيكه براي اصلاح طرح لبخند به دندانپزشكي زيبايي مراجعه مي كنيد، برخي پزشكان متخصص با اندازه گيري دقيق، با در نظر گرفتن تناسب فاصله دو مردمك و فاصله گوشه هاي لب و ارتفاع صورت و بررسي نماي دندان به لحاظ طول و عرض و موقعيت لثه به بررسي جوانب و ارائه طرح درمان مي پردازند. اين بررسيها ديجيتالي انجام مي شود و براي اولين بار با طراحي لبخند بيمار به صورت ديجيتالي و توسط كامپيوتر انجام شد. 
به طور كلي دندانپزشك زيبايي قبل از اقدام به درمان ازطريق سيستم DSD ساختار دندان، لثه و فك بيمار را كامل بررسي مي كند تا بهترين نتيجه را براي ارائه درمان بگيرد و بتواند پيشاپيش جوانب كار را بسنجد و ريسك درمان را كاهش دهد.اصلاح طرح لبخند شامل :

 • بليچينگ
 • ايمپلنت
 • ارتودنسي
 • لمينت و غيره..

اگر حين بررسي دندانها يا لثه دچار مشكلاتي باشند كه نياز به درمان قبل از اصلاح طرح لبخند داشته باشند پزشك حتما اقدام خواهد كرد.

آيا ارتودنسي در سنين بالا امكان پذير است؟


همان طور كه گفته شد بهترين دوران براي ارتودنسي، سنين كودكي و اوايل دوران نوجواني بوده (قبل از بلوغ جنسي) و سن طلايي براي ارتودنسي نيز نام دارد. در اين دوران استخوان هاي نوجوانان در حال رشد بوده، نرمي و انعطاف بيشتري دارند و به اين دليل بسيار راحت تر حركت داده مي شوند. اين ويژگي ها سبب مي شود تا درمان ارتودنسي در اين سنين بسيار موفقيت آميز بوده و طول دوره درمان نيز كوتاه تر شود.
اما همانطور كه گفتيم تعدادي از افراد به دلايل مختلف در دوران كودكي و نوجواني تحت درمان ارتودنسي قرار نگرفته اند يا به دليل عادات دنداني نادرست (مانند دندان قروچه) دندان هاي نامرتب و به هم ريخته اي دارند و اكنون در آستانه ميانسالي و سالمندي، آرزوي داشتن دندان هايي مرتب و زيبا را دارند. سؤالي كه در ذهن اين دسته از افراد مطرح مي شود اين است كه آيا ارتودنسي در سنين بالا و براي ما نيز امكان پذير است؟
طبق نظر متخصصين ارتودنسي، انجام اين درمان و رديف كردن دندان ها در هر سني امكان پذير است، گر چه سنين پيش از نوجواني سن طلايي براي درمان ارتودنسي محسوب مي شود؛ اما در سنين بزرگ سالي نيز مي توان درمان ارتودنسي را انجام داد و اين درمان محدوديت سني ندارد. البته درمان موفقيت آميز در سنين بالا مشروط به سلامت كامل لثه هاست. اگر در سنين بزرگسالي و ميانسالي به سر مي بريد و قصد مرتب كردن دندان هاي خود را داريد، بايد به متخصص ارتودنسي مراجعه نماييد تا با يك معاينه ساده تشخيص دهد كه آيا لثه هاي شما از سلامت كافي برخوردار است يا خير.
اگر لثه هاي شما دچار بيماري باشند يا بافت هاي لثه داراي استحكام كافي نباشند، نمي توانند دندان ها را در جاي خود نگه داشته و درمان با شكست مواجه خواهد شد. عدم مراجعه منظم جهت معاينات دوره اي ممكن است علاوه بر شكست درمان، باعث اتلاف هزينه و وقت شما شود. بنابراين لازم است در صورتي كه لثه هاي شما دچار مشكل و بيماري هستند، ابتدا نسبت به درمان بيماري هاي لثه اقدام نماييد.


انواع روش هاي ارتودنسي براي درمان درهم ريختگي دندان هاي بزرگسالان

متخصص ارتودنسي
اكثر افراد اعتقاد دارند كه ارتودنسي تنها براي كودكان و نهايتاً نوجوانان قابل انجام است و در مورد بي نظمي دندان هاي بزرگسالان نمي توان هيچ گونه اقدام درماني انجام داد. اما همانطور كه قبلا نيز گفتيم اكنون ثابت شده است كه اين موضوع يك باور عاميانه نادرست بوده و بي نظمي دندان هاي بزرگسالان نيز تحت نظر متخصص ارتودنسي ميسر است.
امروزه با پيشرفت علم دندان پزشكي و ابداع روش هاي نوين براي اصلاح ناهنجاري هاي فك و دندان، ارتودنسي در هر سني امكان پذير است و بزرگسالان مي توانند از اين بابت آسوده خاطر باشند. ارتودنسي در سنين پيش از بلوغ به دليل انعطاف استخوان ها با سرعت بيشتري انجام مي شود؛ اما در سنين بالا طول دوره درمان ارتودنسي بيشتر خواهد بود و دندان ها به سختي حركت داده مي شوند.
درمان بي نظمي دندان ها و رديف كردن آنها، نه تنها بر زيبايي و افزايش اعتماد به نفس بزرگسالان تأثير دارد، بلكه باعث بهبود وضعيت تكلم و صحبت كردن، اصلاح بايت، جويدن و غذا خوردن نيز مي شود. روش هاي متنوعي براي ارتودنسي بزرگسالان وجود دارد. مي توان از براكت هاي فلزي قديمي، براكت هاي سراميكي، ارتودنسي لينگوال يا پشت دنداني و دستگاه ارتودنسي ديمون به اين منظور استفاده كرد.

درمان ارتودنسي به منظور ناهنجاري هاي فكي در بزرگسالان


گرچه ارتودنسي به منظور مرتب كردن دندان ها محدوديت سني ندارد، اما درمان ناهنجاري هاي فكي با محدوديت سني بيشتري رو به روست. بهترين سن براي درمان اين دسته از ناهنجاري ها سنين پيش از بلوغ مي باشد و با افزايش سن و با توجه به شدت و نوع ناهنجاري ممكن است به جراحي فك نياز داشته باشيد. اگر ناهنجاري هاي فكي خفيف بوده و لثه ها از سلامت كافي برخوردار باشند مي توان بدون انجام عمل جراحي فك و با استفاده از روش ارتودنسي جبراني يا كاموفلاژ اين موارد را درمان نمود. از جمله ناهنجاري هاي فكي مي توان به كراس بايت، اپن بايت، اورجت، آندر بايت و اور بايت اشاره كرد.

آموزش مسواك در ارتودنسي


همانطور كه مي دانيم ارتودنسي براي مرتب سازي دندان هاي نامنظم و نامرتب است كه منظري زشت و نامطلوب را براي فرد ايجاد مي كند و در روحيه ي فرد اثرات مخربي ايجاد مي كند، بنابراين رسيدن به نتيجه ي مطلوب براي فرد بيمار بسيار مهم است.
با توجه به اينكه مدت زمان درمان ارتودنسي طولاني است و ممكن است چندين ماه يا سالطول بكشد اين مطلب اهميت رعايت بهداشت دهان و دندان را دو صد چندان مي كند تا فرد بيمار به خواسته ي شيرين خود كه داشتن لبخندي زيباست برسد.
به بيان ديگر مي توان گفت كه درمان ارتودنسي از جانب پزشك معالج است و پيشگيري و رعايت بهداشت دهان و دندان از جانب فرد بيمار است، چون در درمان ارتودنسي خصوصا ارتودنسي ثابت فضاي مناسبي براي ماندن خرده هاي غذا و ايجاد و رشد انواع باكتري ها فراهم مي گردد كه اگر رعايت اصول بهداشتي نشود اسباب پوسيدگي و تخريب دندان ها به وجود مي آيد.
به عبارت ديگر انباشته شدن باكتري هاي موجود در براكتهاي روي دندان ها خطر پوسيدگي دندان را افزايش مي دهد. اسيد توليد شده توسط باكتري ها به تدريج سطح دندان را در خود حل مي كند، در نتيجه لك شدن سطح دندان اتفاق مي افتد كه در نهايت به پوسيدگي دندان مي انجامد. اگر چه همه به يك ميزان مستعد پوسيدگي و لك شدن دندان نيستند اما به هر جهت تاثيرات مخربي بر روي روند درمان دارند.

ارتودنسي

 • اما چگونه بهداشت دهان و دندان را رعايت كنيم؟

آشنا ترين شيوه ي رعايت بهداشت دهان و دندان، مسواك زدن است كه تاثيرات فراواني در رسيدن به اين مهم دارد.

 • مسواك زدن در طول درمان ارتودنسي:

از آن جا كه مواد غذايي به راحتي به براكت ارتودنسي مي چسبد و در ميان اتصالات آن گير مي كند انواع مختلفي از مسواك طراحي شده تا اين عمل مهم به خوبي انجام شود.

 1. مسواك مخصوص ارتودنسي، چون كمترين آسيب را به لثه ها مي زند.
 2. هر مسواك نرمي كه به اندازه كافي كوچك باشد نيز مناسب است.
 3. مسواك بين دنداني (پروكسا براش)، پرزهاي سراسر اين مسواك بسيار ظريف است و شبيه به لوله پاك كن است. با مسواك بين دنداني مي توان پشت و اطراف سيم ارتودنسي، بند، كش و براكت ها را كاملاً تميز كرد.
 4. مسواك برقي، استفاده از مسواك برقي نيز اشكالي ندارد، به شرطي كه پرزهاي آن نرم باشد و قدرت مسواك را پايين نگه داريد تا به براكت ها آسيب نزند.

شيوه ي صحيح مسواك زدن در ارتودنسي

 1. با توجه به اينكه بيشترين تجمع خرده هاي غذايي و پلاك ميكروبي در نواحي طوق دندانها است، بيمار ارتودنسي مي بايست توجه ويژه اي به اين قسمت ها نشان بدهد. براي اين منظور مسواك با زاويه ۴۵ درجه بين لثه و براكت قرار گرفته و با حركت چرخشي به آساني نواحي مجاور لثه تميز مي شود.
 2. سطح جونده دندان ها را هم مي توان با حركات رفت و برگشتي به دفعات مناسب پاك سازي كرد.
 3. يكي از قسمت هايي كه در مسواك كردن از آن غافل ميشويم، پشت دندان هاست كه بايد با همان زاويه ي 45 درجه و حركات چرخشي به صورت متناوب برس شود.
 4. يكي از موارد مهم ديگر زبان است كه به خاطر داشتن پرزهاي ريز جايگاه خوبي براي رشد باكتري ها ست و مي توان با حركت رفت و برگشتي مسواك به خوبي آن را پاك سازي كرد.
 5. بيمار ارتودنسي مي تواند از يك مسواك بين دنداني نيز براي تميز كردن اطراف و زير براكت و سيم ارتودنسي بهره بگيرد. نكته مهم در مورد مسواك هاي بين دنداني ارتودنسي، لزوم دقت كافي بيمار در عدم آسيب به سيم ارتودنسي مي باشد.

نكاتي مهم در بهداشت دهان و دندان در ارتودنسي

 1. دندان ها را بايد به خوبي پس از هر وعده غذايي يا خوردن تنقلات و قبل از خوابيدن مسواك بزنيد و يا اگر امكان مسواك زدن نبود به ميزان كافي آب را در دهان خود قرقره كنيد.
 2. براي تسلط بر روش صحيح مسواك زدن بايد وقت بگذاريد و تمرين كنيد.
 3. مدت زمان مناسب مسواك زدن حدود 5 دقيقه است.
 4. بايد هنگام مسواك زدن فشار كافي را اعمال كنيد تا پرزهاي مسواك را روي بافت لثه حس كنيد.
 5. از خميردندان حاوي فلورايد به ميزان كم استفاده كنيد و خمير دندان را قورت ندهيد.
 6. دو يا سه بار در روز، پس از هر وعده اصلي غذايي مسواك بزنيد.
 7. تمام سطوح دندان ها و دهان را مسواك بزنيد؛ به عبارت ديگر بالا، پشت و جلوي دندان ها، روي زبان و داخل گونه ها يعني محل هاي مورد علاقه باكتري ها را مسواك بزنيد.
 8. براكت ها را دائما بررسي كنيد و اگر شكسته يا لق شده بود به متخصص ارتودنسي خود مراجعه كنيد.
 9. راه تشخيص داشتن بهداشت مناسب دهان و دندان در ارتودنسي تميز و برّاق به نظر رسيدن براكت ها و امكان مشاهده لبه هاي آنها به وضوح مي باشد.
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۴:۵۵:۴۲ ] [ سرآباداني ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب