ارتودنسي
 
نويسندگان
جستجو
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 35
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 2391

اصلاح طرح لبخند

متخصص دندان پزشك زيبايي شخصي است كه در رابطه با زيبا سازي دندان ها و درمان هاي ترميمي آن ها به طور تخصصي آموزش ديده و دوره هاي عملي و تحصيلي را گذرانده است.
پس از مراجعه به دندانپزشك متخصص زيبايي، دهان و دندان هاي شما معاينه مي شوند تا ابتدا نواقص و مشكلات دنداني تشخيص داده شوند. پس از اين مرحله دندان پزشك اقدام به جرم گيري، ترميم پوسيدگي ها (پر كردن دندان هاي پوسيده) و درمان مشكلات احتمالي لثه مي نمايد.
اما مرحله اصلي اصلاح طرح لبخند و ايجاد لبخند هاليوودي، انتخاب روش هاي مناسب براي به دست آمدن نتيجه مطلوب است. روش هاي مختلفي براي اصلاح طرح لبخند به كار گرفته مي شود:

لمينت سراميكي
در صورتي كه دندان هاي شما از نظر مكان قرارگيري مشكلي نداشته و نيازي به ارتودنسي نباشد، يكي از گزينه هاي قابل انتخاب شما، لمينت سراميكي خواهد بود. بايد توجه داشت كه اين روش براي تمام افراد قابل انجام نيست، به عنوان مثال افرادي كه عادت دندان قروچه دارند براي گذاشتن لمينت سراميكي كانديد خوبي نيستند. براي انجام اين روش، ابتدا دندان ها تراش داده و از آن ها قالب (كست) تهيه مي شود، سپس قالب به لابراتوار ارسال شده و لمينت ها مطابق قالب اختصاصي ساخته خواهد شد. زمان مورد نياز براي ساخت لمينت سراميكي حدود سه هفته خواهد بود. پس از آن دندانپزشك با استفاده از نوعي چسب مخصوص لمينت ها را به روي دندان شما مي چسباند.


لمينت هاي سراميكي زيبايي بسيار خوبي دارند و تنها عيب آن ها، آسيب پذيري در برابر ضربه و فشار مي باشد، در صورتي كه لمينت هاي سراميكي لب پر شده يا دچار شكستگي شوند، امكان ترميم آن ها وجود ندارد و بايد تعويض شوند.

روكش سراميكي
لمينت سراميكي و روكش سراميكي هر دو از يك جنس هستند و از مواد يكساني ساخته مي شوند. تفاوت آنها در ميزان پوشش دادن دندان هاست. لمينيت تنها سطح خارجي دندان را پوشش مي دهد، در حالي كه روكش كل دندان را مي پوشاند. از روكش در مواردي استفاده مي شود كه دندان در معرض آسيب بوده و نياز به محافظت توسط روكش داشته باشد.
روكش هاي سراميكي در گذشته با لايه زيرين يا پايه فلزي و لايه رويي سراميكي ساخته مي شد. چنين ساختاري زيبايي كاملي نداشت و پس از مدتي باعث تيرگي رنگ لثه مي شد. اما امروزه روكش هاي سراميكي با پايه هايي از جنس زيركونيوم ساخته مي شوند. روكش هاي زيركونيا، زيبايي و كيفيت بيشتري داشته و به رنگ طبيعي دندان ها نزديك تر هستند.
براي ساخت روكش هاي سراميكي نيز نياز به تراش دادن دندان هاي شما و قالب گيري از آن هاست. پروسه ساخت روكش زيركونيا چند هفته زمان مي برد. معمولا براي اصلاح طرح لبخند، به روكش كردن تعداد 4 تا 8 دندان جلويي، نياز است.

ونير كامپوزيت
يكي از روش هاي ايجاد لبخند هاليوودي، استفاده از ونير كامپوزيت است. در اين روش كامپوزيت يا ماده مخصوص پوشش دهنده به روي دندان قرار گرفته و شكل داده مي شود. پس از گذشت مدت كوتاهي (در حد يك جلسه) كامپوزيت ونير سخت شده و پس از آن پوليش مي شود تا زيبايي و درخشندگي بيشتري به دست بياورد.
ونير كامپوزيت از نظر هزينه مقرون به صرفه تر از روكش هاي سراميكي است، براي ساخت آن ها نيازي به قالب گيري و گذشت چند هفته زمان نيست، نيازي به تراش دادن دندان ها ندارد و تنها در يك جلسه انجام مي شود. در صورتي كه روكش ونيري دندان شما دچار شكستگي يا آسيب شود، قابل ترميم است.

بليچينگ
در صورتي كه طرح لبخند و شكل دندان هاي شما تناسب خوبي داشته باشد، دندان ها مرتب بوده، و شكستگي و نقصي نداشته باشد، مي توان از روش بليچينگ براي سفيد كردن آنها و اصلاح طرح لبخند استفاده كرد. بليچينگ به روش خانگي و در مطب قابل انجام است. بليچينگ در مطب با استفاده از مواد سفيد كننده مخصوص انجام مي شود و در مدت كوتاهي باعث سفيدي دندان ها مي شود.
بليچينگ خانگي توسط خود فرد در خانه انجام مي شود. براي انجام اين كار يك قالب اختصاصي براي شما تهيه شده و بايد هر شب مواد بليچينگ را داخل قالب يا تري ريخته و روي دندان ها قرار دهيد. دوام سفيدي دندان ها در بليچينگ خانگي نسبت به روش بليچينگ در مطب بيشتر است. گرچه روش بليچينگ در مطب به دليل استفاده از مواد سفيد كننده با غلظت بالاتر، سفيدي بيشتري ايجاد مي كند. ماده مؤثره در روش بليچينگ، هيدوژن پروكسايد است كه با نفوذ در ميناي دندان باعث نابودي رنگدانه ها و سفيدي آن مي شود.


ارتودنسي
ارتودنسي پايه اي ترين روش درمان اصلاح طرح لبخند است. تا دندان هاي شما كاملاً رديف و مرتب نشده باشند، نمي توانيد از روش هاي روكش، ونير يا لمينت استفاده كنيد. ارتودنسي با دو روش ثابت و متحرك قابل اجرا است كه متخصص ارتودنسي با توجه به نوع و شدت مشكل بي نظمي دندان ها روش مناسب را براي شما تجويز خواهد كرد.

 

ارتودنسي در سنين بالا
ارتودنسي يكي از شاخه هاي تخصصي دندان پزشكي است كه در آن به رديف كردن دندان ها و اصلاح ناهنجاري هاي استخوان هاي فك بالا و پايين پرداخته مي شود. همان طور كه مي دانيد مناسب ترين سن براي ارتودنسي و اصلاح نمودن ناهنجاري هاي دندان و فك، سال هاي پس از رشد دندان هاي شيري و اوايل دوران نوجواني مي باشد. اما بسياري از افرادي كه به هر دليلي در سنين نوجواني نسبت به اصلاح بي نظمي دندان هاي خود اقدام نكرده اند و اكنون در سنين بزرگسالي و ميانسالي به سر مي برند، اين سؤال را در ذهن دارند كه آيا ارتودنسي براي بزرگسالان نيز امكان پذير است؟

آيا ارتودنسي در سنين بالا امكان پذير است؟
همان طور كه گفته شد بهترين دوران براي ارتودنسي، سنين كودكي و اوايل دوران نوجواني بوده (قبل از بلوغ جنسي) و سن طلايي براي ارتودنسي نيز نام دارد. در اين دوران استخوان هاي نوجوانان در حال رشد بوده، نرمي و انعطاف بيشتري دارند و به اين دليل بسيار راحت تر حركت داده مي شوند. اين ويژگي ها سبب مي شود تا درمان ارتودنسي در اين سنين بسيار موفقيت آميز بوده و طول دوره درمان نيز كوتاه تر شود.
اما همانطور كه گفتيم تعدادي از افراد به دلايل مختلف در دوران كودكي و نوجواني تحت درمان ارتودنسي قرار نگرفته اند يا به دليل عادات دنداني نادرست (مانند دندان قروچه) دندان هاي نامرتب و به هم ريخته اي دارند و اكنون در آستانه ميانسالي و سالمندي، آرزوي داشتن دندان هايي مرتب و زيبا را دارند. سؤالي كه در ذهن اين دسته از افراد مطرح مي شود اين است كه آيا ارتودنسي در سنين بالا و براي ما نيز امكان پذير است؟
طبق نظر متخصصين ارتودنسي، انجام اين درمان و رديف كردن دندان ها در هر سني امكان پذير است، گر چه سنين پيش از نوجواني سن طلايي براي درمان ارتودنسي محسوب مي شود؛ اما در سنين بزرگ سالي نيز مي توان درمان ارتودنسي را انجام داد و اين درمان محدوديت سني ندارد. البته درمان موفقيت آميز در سنين بالا مشروط به سلامت كامل لثه هاست. اگر در سنين بزرگسالي و ميانسالي به سر مي بريد و قصد مرتب كردن دندان هاي خود را داريد، بايد به متخصص ارتودنسي مراجعه نماييد تا با يك معاينه ساده تشخيص دهد كه آيا لثه هاي شما از سلامت كافي برخوردار است يا خير.
اگر لثه هاي شما دچار بيماري باشند يا بافت هاي لثه داراي استحكام كافي نباشند، نمي توانند دندان ها را در جاي خود نگه داشته و درمان با شكست مواجه خواهد شد. عدم مراجعه منظم جهت معاينات دوره اي ممكن است علاوه بر شكست درمان، باعث اتلاف هزينه و وقت شما شود. بنابراين لازم است در صورتي كه لثه هاي شما دچار مشكل و بيماري هستند، ابتدا نسبت به درمان بيماري هاي لثه اقدام نماييد.


انواع روش هاي ارتودنسي براي درمان درهم ريختگي دندان هاي بزرگسالان

اكثر افراد اعتقاد دارند كه ارتودنسي تنها براي كودكان و نهايتاً نوجوانان قابل انجام است و در مورد بي نظمي دندان هاي بزرگسالان نمي توان هيچ گونه اقدام درماني انجام داد. اما همانطور كه قبلا نيز گفتيم اكنون ثابت شده است كه اين موضوع يك باور عاميانه نادرست بوده و بي نظمي دندان هاي بزرگسالان نيز تحت نظر متخصص ارتودنسي ميسر است.
امروزه با پيشرفت علم دندان پزشكي و ابداع روش هاي نوين براي اصلاح ناهنجاري هاي فك و دندان، ارتودنسي در هر سني امكان پذير است و بزرگسالان مي توانند از اين بابت آسوده خاطر باشند. ارتودنسي در سنين پيش از بلوغ به دليل انعطاف استخوان ها با سرعت بيشتري انجام مي شود؛ اما در سنين بالا طول دوره درمان ارتودنسي بيشتر خواهد بود و دندان ها به سختي حركت داده مي شوند.
درمان بي نظمي دندان ها و رديف كردن آنها، نه تنها بر زيبايي و افزايش اعتماد به نفس بزرگسالان تأثير دارد، بلكه باعث بهبود وضعيت تكلم و صحبت كردن، اصلاح بايت، جويدن و غذا خوردن نيز مي شود. روش هاي متنوعي براي ارتودنسي بزرگسالان وجود دارد. مي توان از

 

براكت ارتودنسي فلزي قديمي، براكت هاي سراميكي، ارتودنسي لينگوال يا پشت دنداني و دستگاه ارتودنسي ديمون به اين منظور استفاده كرد.

درمان ارتودنسي به منظور ناهنجاري هاي فكي در بزرگسالان

گرچه ارتودنسي به منظور مرتب كردن دندان ها محدوديت سني ندارد، اما درمان ناهنجاري هاي فكي با محدوديت سني بيشتري رو به روست. بهترين سن براي درمان اين دسته از ناهنجاري ها سنين پيش از بلوغ مي باشد و با افزايش سن و با توجه به شدت و نوع ناهنجاري ممكن است به جراحي فك نياز داشته باشيد. اگر ناهنجاري هاي فكي خفيف بوده و لثه ها از سلامت كافي برخوردار باشند مي توان بدون انجام عمل جراحي فك و با استفاده از روش ارتودنسي جبراني يا كاموفلاژ اين موارد را درمان نمود. از جمله ناهنجاري هاي فكي مي توان به كراس بايت، اپن بايت، اورجت، آندر بايت و اور بايت اشاره كرد.

ايمپلنت
ايمپلنت يا كاشت دندان يكي از روش هاي دندان پزشكي است كه براي پر كردن جاي خالي دندانهاي از دست رفته و رفع مشكل بي دنداني به كار ميرود. در اين روش فيسكچر يا  پايه هايي از جنس تيتانيوم سازگار  با بافت هاي بدن، به صورت عميق درون استخوان فك قرار داده مي شود. اين پايه يا فيكسچر به عنوان ريشه دندان عمل مي كند. سپس قطعه كوچكي به نام اباتمنت به آن متصل شده و كراون يا تاج دندان (پروتز) روي آن نصب مي شود.

ايمپلنت يكي از درمان هاي دندان پزشكي است كه باعث ميشود شما احساس راحتي و زيبايي بيشتري داشته باشيد اما نسبت به درمانهاي ديگر در اين زمينه، يكي از درمانهاي پر هزينه محسوب ميشود و هزينه آن بستگي به برند توليد كننده ايمپلنت دارد. بهتر است در اين مورد با دندانپطشك متخصص در اين زمينه مشورت نماييد.

مهم ترين عامل در تعيين كيفيت ايمپلنت، پذيرش آن توسط بافت هاي زنده بدن ميباشد. بافت لثه بايد با ايمپلنت هماهنگ بوده و دچار التهاب غير عادي، تورم و درد نشود. البته ممكن است در روزهاي اول استفاد از اين محصول چنين علائمي را تجربه كنيد، اما در صورت ادامه آن حتما به دندان پزشك خود مراجعه نماييد.

ايمپلنت مناسب در ناحيه استخواني اطراف خود، استخوان سازي را تحريك مي كند و باعث ايجاد بافت استخواني سالم در اطراف خود مي شود. همچنين ايمپلنت مناسب داراي بافت ريز متخلخل است، اين ويژگي سبب مي شود تا استخوان اطراف ايمپلنت با آن بيشتر در تماس باشد و زمان يكپارچه سازي ( استئواينتگريشن) استخوان با ايمپلنت يا اصطلاحا جوش خوردن كاهش پيدا كند.

انواع ايمپلنت
همانطور كه گفته شد ايمپلنت ها شامل انواع متفاوتي هستند. نوع آن ها بستگي به شركت سازنده، جنس و مراحل كار نصب دارد و دندان پزشك با توجه به سن بيمار، وضعيت استخوان فك، بيماري هاي جانبي و وضعيت دندان هاي او تصميم ميگيرد كه از چه نوعي از ايمپلنت استفاده كند.

ايمپلنت ساب پريواستيل
از اين نوع ايمپلنت براي درمان يك مرحله اي استفاده مي شود. پين يا فيكسچر روي استخوان فك و داخل بافت لثه قرار داده شده و سپس اباتمنت روي آن نصب ميشود. در نهايت كراون يا تاج روي آن قرار مي گيرد.

 

ايمپلنت اندو استيل
در اين نوع ايمپلنت، فيكسچرها مستقيما به داخل استخوان فك وارد مي شوند. در اين روش از جراحي براي كار گذاشتن ايمپلنت استفاده مي كنند، فيكسچرها به شكل هاي پيچي، تيغه اي، صاف و... وجود دارد كه دندان پزشك با توجه به شرايط بيمار تصميم مي گيرد از كدام نوع استفاده كند. فيكسچرها مانند ريشه دندان عميق هستند و ايمپلنت را محكم داخل استخوان فك نگه مي دارند.

ايمپلنت يك مرحله اي
در ايمپلنت يك مرحله اي از يك فيكسچر با طول مناسب استفاده كرده و آن را داخل فك قرار مي دهند. اما قسمت رويي ايمپلنت از لثه بيرون باقي مي ماند و پس از بهبودي محل جراحي و جوش خوردن ايمپلنت، تاج ساخته شده (پروتز) روي ايمپلنت نصب مي شود.

در اين روش به دليل اينكه قسمت رويي ايمپلنت از لثه بيرون است، نيازي به جراحي مجدد وجود ندارد. ايمپلنت ساب پريواستيل از ايمپلنت هاي يك مرحله اي محسوب مي شود.

ايمپلنت دو مرحله اي
در روش ايمپلنت دو مرحله اي، ابتدا پايه ايمپلنت يا فيكسچر درون استخوان فك كار گذاشته مي شود، به طوري كه كاملا درون لثه قرار مي گيرد. سپس لثه بخيه زده مي شود. مدتي بايد سپري شود تا دوره جوش خوردن و بهبود محل جراحي با موفقيت به پايان برسد. پس از آن در جراحي دوم لثه باز شده و تاج دندان يا پروتز روي پايه نصب مي شود.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۳:۴۹:۰۵ ] [ سرآباداني ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب