ارتودنسي
 
نويسندگان
جستجو
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 28
دیروز : 2
افراد آنلاین : 1
همه : 6249

آشنايي با مشكلات دندان و روش هاي درمان آن

ناهماهنگي خط وسط دندان ها، مشكل رايج و ماندگاري مي باشد كه تمام متخصصان ارتودنسي با آن مواجه مي شوند. عدم تقارن بافت استخواني، بافت نرم و حفره هاي دنداني، ممكن است به تنهايي يا به صورت همزمان در بيماراني كه ناهماهنگي خط وسط دندان دارند، وجود داشته باشند. تشخيص صحيح علل اين عارضه و نقش اجزاي دهان در ناهماهنگي خط وسط، در تشخيص مناسب و برنامه ريزي صحيح براي درمان ارتودنسي بسيار ضروري است. يك درمان ارتودنسي موفق وابسته به يك تشخيص صحيح ناهنجاري است. عدم هماهنگي خط وسط دندانها يا ميدلاين ميتواند در اثر مشكلات فكي – اسكلتي يا انحراف فك و يا در اثر مشكلات دنداني مثل در آوردن يكطرفه دندان شيري يا دائمي، شلوغي دندانها، فقدان يك يا چند دندان باشد. اگر عدم تطابق ميدلاين به علت انحراف فك باشد و اگر بيمار قبل از بلوغ مراجعه كند، مي توان با دستگاههاي متحرك ارتودنسي به راحتي مشكل بيمار را درمان نمود. در صورتي كه بيمار بعد از بلوغ مراجعه نمايد و داراي مشكلات فكي – اسكلتي باشد نياز به جراحي فك به همراه ارتودنسي خواهد داشت. بنابراين اولويت با درمان زود هنگام و با ارتودنسي بدون جراحي است. در صورتي كه بيمار داراي مشكل دنداني باشد، نياز به درمان ثابت خواهد داشت كه مي تواند در هر سني با توجه به سالم بودن شرايط لثه اي بيمار انجام شود.
مشكلات دنداني

كيست دندان چيست ؟

كيست دهان برآمدگي هايي است كه داخل و اطراف دهان ايجاد مي شود. كيست در واقع كيسه اي بافتي حاوي مايع يا مواد ديگر است كه ممكن است روي لب، گونه، لثه و فك شكل گيرد. كيست دندان معمولا در كنار يا اطراف دندان تشكيل مي شود. رشد كيست ها معمولا آهسته بوده، اما مي توانند باعث تحليل فك شده يا عوارض ديگري را پديد آورند.
كيست دندان شايع ترين كيست ادنتوژنيك است كه در اثر نكروز پالپ (مغز) دندان، پوسيدگي يا آسيب ديدگي دندان ايجاد مي شود. كيست دندان معمولاً علامتي ندارد، مگر آن كه عفونت ثانويه وجود داشته باشد و باعث درد شود. اين نوع كيست در اكثر موارد در نوك ريشه هاي دندان هاي درگير ايجاد مي شود. گاهي اوقات كيست حتي پس از كشيدن دندان آسيب ديده از بين نمي رود.

انواع كيست هاي دهان

مشكلات دنداني

كيست هاي دهان و دندان انواع بسياري دارد. در اينجا به چهار نوع شايع آنها اشاره مي كنيم:
  • كيست پري آپيكال (راديكولار):
اين نوع كيست، عارضه جانبي عفونت درمان نشده ريشه دندان و مرگ عصب دندان است و در پايه دندان تشكيل مي شود. مواد عفوني داخل دندان به بيرون بافت هاي اطراف آن منتشر شده و منجر به التهاب و تشكيل كيست مي شود. كيست به خودي خود ممكن است به آبسه (لينك به آبسه) تبديل شود يا اينكه در همان حد باقي بماند.
  • كيست دنتي ژروس:
اين كيست در نزديكي و يا بر تاج دندان عقل نهفته تشكيل مي شود. اگر كيست بيش از حد نزديك به دندان آسياب دوم رشد كند، ممكن است موجب باز جذب ريشه دندان آسياب در بدن گردد. كيست دنتي ژروس بزرگ ممكن است در اطراف دندان هاي نامرتب و غيرهمتراز حركت كند. در موارد بسيار نادر، كيست دندان عقل با رشد سرطان دهان در ارتباط است.
  • كيست ادنتوژنيك:
اين ها كيست هاي متفرقه اي هستند (غير از كيست پري اپيكال و دنتي ژروس) كه در استخوان فك تشكيل مي شوند. كيست ادنتوژنيك اغلب تا زماني كه رشد نكرده و كاملاً بزرگ نشده است، هيچ گونه علائم و عوارضي ندارد. تا آن زمان، ممكن است به شكل يك برآمدگي قابل مشاهده و يا برجستگي در فك، خود را نشان دهد. در صورت عدم درمان، اين كيست ممكن است همچنان به رشد خود ادامه داده، باعث ضعيف شدن فك و آسيب به دندان هاي مجاور شود. به ندرت يك كيست ممكن است عفوني، متورم و دردناك شود. اين عفونت ممكن است به مناطق ديگر بدن گسترش يابد. درصد بسيار كمي از اين كيست ها ممكن است سرطاني شده و به مناطق ديگر بدن سرايت كنند.
  • كيست موكوسل (مخاطي):
اين نوع كيست در بافت هاي نرم دهان از جمله زبان، گونه دروني و يا لب ايجاد مي شود. كيست موكوسل در پاسخ بدن به تحريك يا آسيب بافت تشكيل مي شود. بر خلاف ديگر كيست هاي دهاني، اين كيست ها معمولاً خود به خود برطرف مي شوند، به استثناي كيست اپوليس (لثه) و كيست رانولا (زير زبان) كه مي تواند موجب درد و ناراحتي قابل توجهي شود و معمولاً با عمل جراحي برداشته مي شود.

نشانه ي سرطان دهان

متخصص گوش، حلق، بيني و جراح سر و گردن در اين باره گفت:آفت هاي زبان و دهان كه بيش از 3 هفته درمان نشوند و مدت طولاني تكرار شوند جزو نشانه هاي اوليه سرطان دهان هستند.
شيوع سرطان در سال هاي اخير در جهان با رشد زيادي همراه بوده است كه ناشي از تغذيه غلط و نامناسب، استفاده از غذاهاي سريع (فست فود)، مواد نگهدارنده، آلودگي هوا و استرس هاي روحي و رواني است.
آلودگي هاي كارخانجات و همچنين آلودگي هاي صوتي در بروز سرطانهاي سرو گردن نقش دارند، اين الودگي ها در بروز سرطان زبان نقش مستقيم دارد و با توجه به اينكه سن بروز سرطان زبان در جوانان پايين آمده است نبايد نسبت به شناسايي عوامل بروز آن در جامعه بي تفاوت بود.
يكي از عوامل بروز آفت هاي دهاني را در جوانان گرايش آن ها به سيگار و قليان هاي طعم دار دانست و مواد مخدر صنعتي و جويدني از ديگر عوامل بروز سرطان زبان است كه در مراحل اوليه خود را به صورت آفت هاي سخت درمان بروز مي كند.
تشخيص زودرس تاثير بزرگي در موفقيت درمان اين سرطان دارد و اگر دير تشخيص داده شود جز سرطان هاي سخت درمان مي شود.
زخم هاي دهاني يا آفت ها از نشانه هاي اوليه در بروز سرطان دهان است، البته نبايد نسبت به هر زخمي واكنش نشان داد بلكه اگر آفت هاي دهاني پس از گذشت سه هفته درمان نشود بايد به پزشك مراجعه و وضعيت ايمني فرد بررسي شود، زيرا نقص سيستم ايمني زمينه بروز افت را دو چندان مي كند و اين شرايط بيشتر در افرادي كه از بيماري هاي زمينه اي خود اطلاع ندارند بروز مي كند.
بروز آفت اگرچه ناخوشايند است، اما مي تواند موجب شناسايي بيماري هاي سخت درمان از جمله سرطان هاي دهان در افراد شود، بنابراين در درمان آفت هاي دهاني بهتر است ضمن مراجعه به پزشك از درمان هاي خودسرانه و سركوب كننده پرهيز شود.

ايمپلنت دندان يا كاشت دندان چيست؟

ايمپلنت پين هايي هستند (فيكسچر ناميده مي شوند) كه از تيتانيوم خالص سازگار با بافتهاي بدن ساخته شده كه درون استخوان فك به طريق جراحي كاشته ميشود و پروتز دندان (ثابت و متحرك) قابل اتصال به اين ايمپلنت هاست.
ايمپلنت دنداني

انواع ايمپلنت

امروز شايد بتوان گفت حدود صد نوع ايمپلنت در بازارهاي جهاني وجود دارد ولي معيار خوبي ايمپلنت، بر اساس پاسخ بافتهاي پذيرنده ايمپلنت نسبت به آن مي باشد كه موفقيت كاشت دندان را تعيين مي كند.
  • ايمپلنتهاي معتبر داراي استخوان سازي مناسب در اطرافشان هستند.
  • تحليل استخوان اطراف آنها كمتر است يا در حد صفر مي باشد. به اين ترتيب درصد شكست آنها بسيار كم است.
چه ايمپلنتي را انتخاب كنيم؟ توليد كدام كشور بهتر است؟
كلا رنجي از ايمپلنتها مناسب مي باشند. عده اي از آنها برندهاي بسيار خوبي هستند. در بازار بين المللي محصولاتي با كيفيت بسيار بالا وجود دارد, ولي مشكلي كه به صورت عملي در مورد اين نوع از ايمپلنت وجود دارد هزينه آنهاست. به دليل قيمت بالا و در نتيجه استفاده كمتر از آنها، اين محصولات به صورت بسيار محدود وارد ايران مي شوند و تمام سايزها و قطعات لازم هميشه موجود نيستند و گاه مدت زيادي فقط صرف انتظار براي قطعه مورد نظر مي شود. بنابراين واضح است كه انتخاب ايمپلنت به عوامل زيادي از جمله رايج بودن استفاده از آن مدل و هزينه تمام شده براي مريض بستگي دارد.
روش درمان نهفتگي دندان
درمان دندان نهفته روند خاص به خود را دارا مي باشد كه به طور كلي به شرح زير مي توان بيان كرد:
  1. در ابتدا جهت بازكردن و ايجاد فضاي كافي براي دندان نهفته اقدام مي شود. در اين مواقع با بازكننده كام يا اكسپندر مي توان كام را وسيع كرد. در برخي مواقع نيز مي توان با كشيدن دندان نيش شيري فضاي مناسب را براي دندان دائمي باز كرد.
  2. در مواردي نيز ممكن است نياز به جراحي لثه يا ژنژيوكتومي مي باشد تا دندان نهفته نمايان شود و براي درمان هاي بعدي اقدام شود.
  3. با انجام ارتودنسي توسط متخصص ارتودنسي و با نمايان شدن دندان نهفته مي توان دندان را به جايگاه اصلي خود بازگرداند.
  4. در صورتي كه با باز شدن ناحيه فك، دندان به جايگاه خود هدايت نشود، درمان هاي ديگري توسط متخصص انجام خواهد شد.
درمان نيش نهفته با ارتودنسي
براي درمان نيش نهفته مي توان از ارتودنسي ثابت كمك گرفت. در اين شرايط نياز به جراحي ساده اي مي باشد تا دندان نيش نمايان شود. پس از نمايان شدن دندان نيش نهفته، متخصص ارتودنسي جهت انجام ارتودنسي اقدام مي نمايد. بدين صورت كه براكت ارتودنسي بر روي دندان نصب مي شود و توسط زنجير مينياتوري به سيم ارتودنسي متصل خواهد شد.
پس از مدت كوتاهي مي بايست مجددا به پزشك مراجعه كرد تا اعمال نيروي بيشتري را با بند رابري به زنجير ايجاد كرد.
با انجام اين روند درمان ارتودنسي، دندان نهفته از حالت افقي به حالت عمودي و در جايگاه مناسب هدايت خواهد شد.
طول دوره درمان چيزي در حدود يكسال به طول مي انجامد. در پايان درمان شاهد بيرون آمدن دندان نيش نهفته خواهيم بود. در اين درمان هدف در آوردن دندان نهفته و خارج كردن آن نمي باشد.
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۳ دى ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۵۶:۲۶ ] [ سرآباداني ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب