ارتودنسي
 
نويسندگان
جستجو
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 23
دیروز : 2
افراد آنلاین : 1
همه : 6244

عفونت دندان چيست؟

يكي از شايع ترين عفونت هايي كه در ناحيه سر و گردن رخ مي دهد عفونت دندان است. اما خوشبختانه با شناخت علائم عفونت دندان در بيشتر مواقع اين عارضه درمان و برطرف مي شود اما گاهي اوقات شرايط خطرناكي به وجود آمده و ممكن است عفونت ناشي از دندان باعث مرگ در انسان شود. پس لازم است تا علائم عفونت دندان را شناخته و نسبت به درمان آن در اسرع وقت اقدام كنيد زيرا در بيشتر مواقع وجود يك دندان پوسيده، دندان عقل و همچنين وارد آمدن يك ضربه ناگهاني به دندان مي تواند چنين عارضه اي را براي شما به وجود آورد.
عفونت دندان

عفونت دندان

عفونت دندان يا به زبان عاميانه همان آبسه دندان يك كيست پر از چركي است كه در قسمتي از لثه در نواحي دندان خصوصا در اطراف ريشه دندان به وجود مي آيد. معمولا اين كيست متورم، ملتهب و دردناك است و باعث آزار افراد مي شود و از آنجايي كه آبسه بر اثر عفونت باكتريايي پديد مي آيد در بيشتر اوقات حفره هاي نرم دندان محل مناسبي براي تجمع اين باكتري هستند كه ترشحاتي هم خواهند داشت.

انواع عفونت دندان

چنانچه عفونت دندان در اطراف آلوئول يا همان استخوان نگهدارنده دندان اتفاق افتد بدون شك يكي از علائم عفونت دندان التهاب استخوان است كه فرد در اين شرايط حس مي كند دندان كمي از جايگاه خود بيرون آمده و با زدن ضربه فرد احساس درد خواهد كرد. در صورتي كه عفونت خارج از استخوان رخ دهد و به نسج نرم لثه وارد شود، كيست يا همان تورم به وجود مي آيد در چنين حالتي عفونت چركي نبوده و تنها در يك قسمت متمركز نيست كه به آن سلوليت گفته مي شود. اما در حالتي كه عفونت تنها در يك قسمت از لثه تجمع داشته باشد چرك ايجاد شده و آبسه به وجود مي آيد البته مهمترين علائم عفونت دندان به حالت آبسه داشتن درد در عضلات اطراف عفونت است به طوري كه فرد دهانش را به سختي باز مي كند.
عوامل ايجاد كننده عفونت دندان

عوامل ايجاد كننده عفونت در دندان

پلاك ها كه اغلب به ميزان بالايي حاوي باكتري هستند آلودگي را در دهان ايجاد كرده و يك راه نفوذي را به دندان پيدا مي كنند. معمولا باكتري ها به وسيله سوراخ هاي وجود داشته در سطح پوسيدگي دندان كه بر روي مينا دندان قرار دارند وارد دندان مي شوند و نهايتا باعث مي شود تا عاج دندان آسيب ديده و باكتري به پالپ دروني دندان وارد شود و در نتيجه عفونت به وجود آيد. اما در صورتي كه باكتري هاي وجود داشته در پلاك در سطح لثه باقي بمانند كيست هاي چركي را به وجود آورده و گفته مي شود بيمار پريودنتيت دارد. خوب است بدانيد در بعضي مواقع مصرف هاي خود سرانه آنتي بيوتيك ها مي تواند سبب شوند تا علائم آبسه پنهان باقي مانده و در نتيجه عفونت در ريشه دندان مخفي بماند و حالتي با نام آبسه پريودنتال براي بيمار به وجود آيد كه پيش آمدن چنين حالتي ممكن است عوارض شديدي را براي فرد به همراه داشته باشد. در واقع پزشك با تجويز آنتي بيوتيك تنها در نظر دارد تا از انتشار عفونت جلوگيري كند تا به درمان عفونت بپردازد.

علائم عفونت دندان

ايجاد عفونت در دندان و بروز علائم عفونت دندان در بيشتر مواقع علائم موضعي را از خود نشان مي دهد كه از جمله شايع ترين آنها عبارتند از: احساس درد در هنگام جويدن غذا، حساس شدن دندان به تغييرات دمايي مثل گرماي زياد و سرماي زياد و همچنين باد كردن قسمتي در دهان، قرمزي و التهاب است. علائم عمومي وجود آمده از عفونت دندان عبارتند از: تب، بالا رفتن تنفس و نبض، التهاب داشتن غدد لنفاوي كه بيشتر خود را به صورت گلودرد نشان مي دهد. البته نكته مهم اينجاست كه تمامي علائم عفونت دندان در يك فرد ظاهر نمي شود و بسته به ميزان عفونت برخي از علائم كمتر و برخي ديگر بيشتر خود را نشان مي دهند. اينكه درد دقيقا در كدام ناحيه از سر و گردن به وجود آيد فقط بسته به ناحيه عفونت دارد به فرض مثال عفونت در دندان هاي فك پايين بيشتر از همه فضاي زير چانه را موضع درد قرار مي دهد و يا عفونت دندان ها در فك بالا بيشتر قسمت گونه دردناك شده و عفونت در ناحيه كام خود را پخش مي كند.
از خدمات دندانپزشكي سيمادنت ميتوان به ارتودنسي ، اصلاح طرح لبخند و ايمپلنت اشاره كرد

خطرناك ترين علائم عفونت دندان

همانطور كه گفته شد برخي از عفونت هاي دندان خطرناك هستند و مي توانند باعث مرگ افراد شوند. پس بهتر است بدانيد در بدن انسان بسياري از نواحي سر و گردن با يكديگر مرتبط هستند و با منتشر شدن عفونت اين امكان وجود دارد تا باكتري ها از قسمتي به قسمت ديگر منتقل شوند. يعني در عفونت هاي حاد دنداني ممكن است فضاهاي گيجگاهي، قسمت هايي از بناگوش و همچنين حلق دچار عفونت شوند كه در چنين حالتي راه هاي هوايي بيمار مسدود شده و احتمال خفگي پديد مي آيد پس براي باز ماندن مسيرهاي هوايي و اطمينان داشتن از نفس كشيدن فرد لازم است تا بيمار بر اثر عفونت دندان در قسمت آي سي يو بيمارستان تا وقت مشخصي بستري شود. بنابراين به شما توصيه مي شود نسبت به بهداشت دهان، دندان و ترميم دندان هاي پوسيده خود اقدام كنيد. زيرا گاهي اوقات عفونت هاي دندان به ندرت باعث مي شود تا آبسه هاي مغزي و همچنين مننژيت به وجود آيد و باعث مرگ افراد بشود. پس مهم است تا علائم عفونت دندان جدي گرفته شود.

درمان عفونت دندان

هدف از درمان عفونت هاي دندان تنها از بين بردن منبع عفونت است. دندانپزشكان در بيشتر موارد سعي كرده پس از تجويز آنتي بيوتيك دندان عفوني را بكشند و عامل توليد كننده عفونت را برطرف كنند اما در صورتي كه فرد دچار آبسه شده باشد با برش دادن كيست و تخليه چرك عفونت را خارج مي كنند. البته در برخي موارد چون عفونت در اتاقك عصبي دندان ايجاد شده است، دندانپزشك تصميم مي گيرد با عصب كشي دندان چرك آبسه را خارج كند و براي بالا بردن سيستم دفاعي بدن پزشك براي بيمار آنتي بيوتيك مناسب تجويز كرده و توصيه مي كند تا بيمار مدتي را استراحت كرده از دهانشويه استفاده كند و با مصرف داروهاي ضد درد و خوردن مايعات بهبودي فرد را به وجود آورند.

درمان هاي خانگي براي عفونت دندان

معمولا تمامي افراد با شايع ترين علائم عفونت دندان يعني داشتن درد، پي به وجود عفونت دندان مي برند بنابراين براي جلوگيري از پيشروي عفونت تا زمان دسترسي به پزشك بهتر است از خوردن غذاها و مايعات خيلي گرم و يا خيلي سرد پرهيز كنيد، با سمتي كه آبسه وجود ندارد جويدن غذا را انجام دهيد مطمئنا اين كار مي تواند درد شما را كمتر كند، هيچ گاه در منطقه اي كه كيست به وجود آمده است نبايد مسواك زبر و يا نخ دندان استفاده كنيد، در صورت داشتن دردهاي شديد شما مي توانيد از يك مسكن ساده مانند استامينوفن استفاده كنيد برخي از دهانشويه ها مانند قطره هاي گياهي در كاهش علائم عفونت دندان مثل تورم آبسه و همچنين كم كردن درد دندان بسيار موثر هستند.

ثابت ماندن رنگ كامپوزيت دندان، عاملي مهم در موفق بودن ترميم هاي كامپوزيتي به شمار مي رود. اگر در مدت زمان كمي پس از درمان رنگ كامپوزيت ها تغيير نمايد، منجر به شكست درمان و عدم رضايت بيمار مي شود. ثابت ماندن رنگ كامپوزيت ها به ويژه در قسمت هاي جلوي دندان كه از لحاظ زيبايي مهم هستند، اهميت فراواني دارد. تغيير رنگ كامپوزيت دندان ممكن است به علت عوامل بيروني از قبيل تغذيه فرد و نوشيدني هايي مانند قهوه باشد. همچنين تغيير رنگ كامپوزيت امكان دارد به دليل جنس ماده كامپوزيتي اتفاق بيفتد. تغيير رنگ كامپوزيت دندان در اثر نوشيدن قهوه از دغدغه هاي فكري بسياري از بيماران مي باشد. البته مي توان از اين تغيير رنگ پيشگيري كرد و در صورت تغيير رنگ كامپوزيت ها با مراجعه به داندانپزشك به راحتي آن را رفع كرد و زيبايي لبخند خود را مجددا به دست آورد.

از خدمات دندانپزشكي سيمادنت ميتوان به ارتودنسي ، اصلاح طرح لبخند ، ايمپلنت اضاره كرد.

زيبايي دندان با كامپوزيت

كامپوزيت دندان

كامپوزيت دندان از شيوه هاي جديد درمان و اصلاح طرح لبخند مي باشد كه طرفداران زيادي نيز دارد. در حقيقت كامپوزيت، تركيبي از ماده ماتريكس رزيني به شكل خمير است كه با استفاده از تابش نور روي دندان ها قرار داده مي شود. از كامپوزيت براي ترميم دندان هاي شكسته و نيز رفع لكه ها و مرتب كردن آنها استفاده مي شود كه باعث زيبايي دندان ها و طرح لبخند مي شود. با استفاده از اين روش، زيباسازي دندان ها سريع و ماندگار بوده و معمولا بدون ضرر مي باشد زيرا اكثرا بدون تراش دندان انجام مي شود. بيماران بيشتر خواستار كامپوزيت كردن دندان هاي جلويي هستند كه اين كار براي پر كردن جزئي دندان ها، برطرف كردن ايراد و زيباسازي دندان هايي كه در معرض ديد هستند انجام مي شود. در اين ميان درخواست براي كامپوزيت دندان هاي جلويي به منظور سفيد و يكدست كردن آنها كه به آن لبخند هاليوودي مي گويند، بسيار زياد است. زيباترين و ايده آل ترين حالت اين است كه كامپوزيت براي 8 دندان جلويي بالا و 8 دندان جلويي پايين صورت گيرد. پس از انجام كامپوزيت مهمترين مسئله دوام و عدم تغيير رنگ كامپوزيت ها مي باشد.

تاثير قهوه بر تغيير رنگ كامپوزيت دندان

در ارتباط با اندازه اثرگذاري نوشيدن قهوه بر تغيير رنگ كامپوزيت دندان هنوز اطلاعات كاملي در دسترس نيست. اما يون هاي رنگ قهوه قادر هستند باعث تغيير رنگ كامپوزيت دندان شوند. طبق مطالعات صورت گرفته در ارتباط با اثر قهوه بر عوض شدن رنگ كامپوزيت ها، دو عامل PH و شكر موجود در قهوه بيشترين تاثير را بر روي عوض شدن رنگ دندان ها و كامپوزيت ها دارند. هر چقدر ميزان PH در محلول پايين تر باشد، موجب تخريب سطحي بيشتر شده و در نتيجه رنگدانه بيشتري جذب مي نمايد.

شكر موجود در قهوه نيز باعث زياد شدن چسبندگي رنگدانه مي شود و تغيير رنگ كامپوزيت ها را تسريع مي بخشد. معمولا مصرف نوشيدني هاي رنگي و دخانيات مي تواند به مرور باعث تغيير رنگ دندان ها شده و دندان ها زيبايي خود را از دست بدهند. هر اندازه فرد قهوه بيشتري در طول روز بنوشد، تغيير رنگ دندان نيز بيشتر خواهد بود. البته مسواك زدن مي تواند ميزان تغيير رنگ را تا حدود زيادي كاهش دهد.

بررسي اثر قهوه بر تغيير رنگ كامپوزيت ها

در يك مطالعه آزمايشگاهي بر روي سه نوع كامپوزيت، ميزان اثرگذاري قهوه بر عوض شدن رنگ آنها مورد آزمايش دقيق قرار گرفت تا ميزان اثرگذاري قهوه بر هر يك از آنها مشخص گردد. اين آزمايش بر روي سه گروه ده تايي از آن سه نوع انجام گرفت. طبق نتايج بدست آمده، اندازه تغيير رنگ كامپوزيت ها در نتيجه برخورد با قهوه، تفاوت معناداري در مقايسه با رنگ نخست كامپوزيت ها داشته است و اين از لحاظ كلينيكي غير قابل قبول مي باشد. تصور كنيد هر فرد به طور ميانگين 4 فنجان قهوه در روز بنوشد و نوشيدن هر فنجان يك دقيقه طول بكشد. هر شبانه روز قرار گرفتن نمونه كامپوزيت در قهوه برابر يك سال مصرف قهوه تخمين زده مي شود و اينگونه مي توان تاثير سالانه قهوه بر هر نوع كامپوزيت دندان را به طور تقريبي اندازه گرفت. البته اين نتايج براي همه يكسان نبوده و براي افراد مختلف ممكن است تفاوت داشته باشد.

بيشترين تغيير رنگ كامپوزيت در اثر قهوه

طبق آزمايشي كه بر روي سه نوع كامپوزيت دندان صورت گرفت، ميزان تاثير قهوه روي رنگ كامپوزيت ها مشاهده گرديد. در اين آزمايش سه نوع كامپوزيت Herculite XRV Ultra، Grandio و Z350 XT به شيوه اسپكتروفوتومر مورد بررسي دقيق قرار گرفتند. بر اساس نتايج نهايي آزمايش، هر سه نوع كامپوزيت حاضر در اين آزمايش تغيير رنگ دادند و اين از نظر كلينيكي غير قابل قبول بود. ميزان اثرگذاري قهوه بر روي اين سه نوع كامپوزيت متفاوت بود. كامپوزيت نوع Z350 XT تغيير رنگ بيشتري نسبت به دو نوع ديگر از خود نشان داد. و در كامپوزيت Herculite XRV Ultra كمترين تغيير رنگ مشاهده گرديد.

جلوگيري از تغيير رنگ كامپوزيت

درست است كه قهوه مي تواند منجر به تغيير رنگ دندان ها شود اما مي توان با رعايت بهداشت دهان و دندان و مراقبت از دندان ها از تغيير رنگ آنها، كمي جلوگيري كرد. كساني كه قهوه مي نوشند و يا سيگار و قليان مي كشند براي پيشگيري از تغيير رنگ دندان هاي خود، مي توانند از خمير دندان هاي ساينده كه به آن خمير دندان مخصوص سيگاري ها گفته مي شود، به صورت بسيار محدود و به دفعات كم استفاده نمايند. اين نوع خمير دندان به علت اينكه در مقايسه با ساير خمير دندان ها مواد ساينده بيشتري دارد، بهتر است بيشتر از 2 بار در هفته استفاده نشود. البته بايد بدانيد كه انجام كامپوزيت و لمينت دندان و محافظت از آن به معني عدم مصرف چاي و قهوه نيست. بلكه منظور عدم زياده روي در مصرف اين مواد و رعايت بهداشت دهان و دندان به شكل صحيح و همچنين استفاده از مسواك و نخ دندان مي باشد. مصرف نوشيدني ها با استفاده از ني نيز به ثبات رنگ دندان ها كمك شاياني مي نمايد.

پس از تغيير رنگ كامپوزيت دندان چه بايد كرد؟

اگر متوجه تغيير رنگ كامپوزيت دندان خود شديد، سريعا به دندانپزشك مراجعه نماييد تا علت تغيير رنگ را تشخيص داده و درمان مناسب انجام گيرد. پس از اينكه دليل تغيير رنگ كامپوزيت مشخص شد، به راحتي مي توان آن را رفع نمود. در اكثر اوقات روش پوليش كردن براي برطرف كردن تغيير رنگ كامپوزيت دندان جواب مي دهد. اگر تغيير رنگ بسيار شديد باشد و به وسيله پوليش كردن برطرف نشود، دندانپزشك براي برطرف كردن آن شيوه هاي تخصصي تر را به كار مي برد. در نظر داشته باشيد كه در انتخاب دندانپزشك خود بسيار دقت نماييد زيرا دندانپزشك تاثير زيادي در نحوه انجام كامپوزيت و زيبايي دندان هاي شما و نيز برطرف كردن تغيير رنگ آن خواهد داشت. با رعايت كردن نكات بهداشتي و مراجعه منظم به دندانپزشكي، دندان هاي شما سفيد و يكدست باقي مانده و لبخندي زيبا و جذاب خواهيد داشت. همچنين چكاپ دوره اي كامپوزيت ها در نگهداري بيشتر و بهتر آنها موثر خواهد بود.

از خدمات دندانپزشكي سيمادنت ميتوان به ارتودنسي ، اصلاح طرح لبخند و ايمپلنت اشاره كرد.

http://blogs.harvard.edu/stoptorture/petition-to-appoint-special-prosecutor-for-torture-and-abuse-of-det/comment-page-29/#comment-634712
http://www.etc.cmu.edu/projects/tatrc/?p=138&unapproved=311064&moderation-hash=2aed4234adc6011d2d6c322a12ca8d22#comment-311064
https://newsroom.mastercard.com/2018/10/09/making-vacation-a-breeze-with-new-guarantees/#comment-538783
https://www.purdue.edu/freeform/blog/2017/07/04/session-3-use-of-social-media-for-effective-teaching/#comment-40797
https://blog.discoveryeducation.com/live/#comment-161740
http://forum.submitexpress.com/memberlist.php?sk=c&sd=a&username=simadent&search_group_id=0&joined_select=lt&count_select=eq&joined=&count=&first_char=s
https://www.webwiki.com/simadentclinic.com
https://click.ir/1398/07/23/what-shoppers-expect-online-travel-tour/comment-page-1/?unapproved=31047&moderation-hash=a8ab5cd773fd1cc244c1c6b300c8c599#comment-31047
https://onliedigitalmarketing.blogspot.com/2020/01/how-to-have-beautiful-smile.html
https://sepantaconsortium.wixsite.com/digital/home/what-shoud-do-to-have-beautiful-smile
https://sites.google.com/site/sepantaconsortium/home/blog/allaboutsmilemakeover
https://sepantamarkting.wordpress.com/2020/01/06/smile-makeover-services/
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۲ دى ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۴۹:۵۲ ] [ سرآباداني ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب