ارتودنسي
 
نويسندگان
جستجو
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 68
دیروز : 2
افراد آنلاین : 1
همه : 6289

آنچه در مورد دندانپزشكي بايد بدانيد

جراحي دندان عقل نهفته؛ عوارض، هزينه و مراقبت بعد از جراحي آن دندان هاي عقل هميشه براي اشخاص دردسر ساز بوده اند و مشكلات زيادي را در ساختار دندان هاي ايجاد كرده اند. چهار دندان عقل در دهان وجود دارد كه گاهي نمايان است و در بسياري از مواقع نمي توان آنها را مشاهده كرد زيرا نهفته هستند و در زير لثه قرار دارند. بافت دندان عقل نهفته به گونه اي است كه هميشه زير لثه قرار مي گيرد و هيچوقت خود را نشان نمي دهد. در ادامه اين مقاله ار بخش دندانپزشكي دكتر سلام به توضيج كامل درباره دندان عقل نيمه نهفته و عوارض جراحي آن پرداخته و با آن آشنا مي شويم. دندان عقل نهفته نيازي به كشيدن دارد؟ دندان عقل را مي توان با يك جراحي ساده بيرون آورد اما زماني كه نام دندان عقل نهفته به ميان بيايد همه چيز عوض مي شود. فرايندي كه براي بيرون آوردن دندان عقل نهفته طي مي شود كمي طولاني تر است و از يك جراحي ساده رده بالا تري دارد. دندان عقل نهفته را نمي توان در ميان دندان هاي خود نگه داشت. زيرا مي تواند يك فشار به ديگر دندان ها وارد كند و علاوه بر بافت، فرم آنها را هم تغيير دهد كه اين مي تواند صدمه هاي زيادي به باقي دندان ها وارد كند و به همين دليل است كه دندان عقل خطرناك است و در صورت مشاهده بايد حتما كشيده شود.
ايمپلنت دندان جلو

ايمپلنت دندان جلو چگونه انجام مي شود؟

به دليل حساس بودن قسمت جلويي دهان و لثه ها ايمپلنت دندان هاي جلويي بسيار حساس و دشوار است. براي اين كار كه با جراحي باز انجام مي شود، دندانپزشك، شكافي در قسمت آرواره ايجاد مي كند و پيچ ايمپلنت در آن قرار مي گيرد و با استخوان آرواره ادغام مي شود. اين ايمپلنت كه بسيار محكم در آرواره قرار گرفته همان ريشه براي تاج دندان شما تلقي مي شود.
سپس روكش يا تاج ساخته شده روي اين ايمپلنت دندان جلو قرار گرفته و به خوبي جاي دندان از دست رفته را پر مي كند.

ايمپلنت دندان هاي جلويي براي همه امكان پذير است؟

همانطور كه بالاتر هم گفتيم در ايمپلنت دندان هاي جلويي، ايمپلنت درون استخوان آرواره ي قرار مي گيرد پس لازم است كه استخوان كافي در فك شما وجود داشته باشد و استخوان ها تحمل نگهداري ايمپلنت را داشته باشند تا منجر به شكستن ايمپلنت دندان نشود. همينطور فكي قوي لازم است تا بتواند از ايمپلنت دندان در زمان هاي جويدن غذا و صحبت كردن و انجام كار هاي روزمره محافظت و حمايت كند.
با اين حال اگر شما فك و استخوان هاي قوي نداريد، نگران نباشيد. علم پزشكي براي اين مشكل هم چاره اي دارد. پيوند استخوان!
با استفاده از روش هاي تقويت استخوان كه يكي از آن ها پيوند استخوان است مي توانيد زمينه ي لازم را براي كاشت ايمپلنت دندان را فراهم كنيد.
علاوه بر اين، بيماري هايي مثل سرطان، ديابت، مصرف الكل و سيگار و يا بيماري هاي غيرطبيعي پريودنتال مي توانند روي ايمپلنت دندان جلو تاثير بگذارند پس اگر دچار چنين بيماري هايي هستيد بايد حتما قبل از ايمپلنت دندان هاي جلو با پزشك خود مشورت كنيد.
تغيير چهره به وسيله جراحي فك و جراحي اصلاحي فك در بيماران با مشكل جلو بودن فك پايين غالبا طيف گسترده اي را در بر مي گيرد.
جراحي ارتوگناتيك براي اصلاح مشكلات عملكردي است كه توسط يك جراح فك و صورت و به منظور برطرف كردن بي نظمي آرواره ها و دندان ها و بي نظمي اسكلتي انجام مي گيرد.
از اين رو بيماران مي توانند علاوه بر تغيير چهره به وسيله جراحي فك شاهد بهبود در عملكرد ، صحبت كردن ، جويدن و حتي راحتي در تنفس نيز باشند.
براي انجام تغيير چهره به وسيله جراحي فك و جراحي ارتوگناتيك معاينه داخلي دهان كاملا ضروري است دراين جراحي موقعيت دندان ها بايد به طور كامل در نظر گرفته شود .
برخي بيماران علاقه مندند كه جراحي ارتوگناتيك فك را در درجه اول به منظور تغيير در چهره خود انجام دهند.
برخي ديگر ممكن است به دنبال تغيير در بايت باشند.
صرف نظر از هدفي كه بيماران به منظور آن جراحي ارتوگناتيك را انجام مي دهند هردو ويژگي يعني انسداد دندان ها و زيبايي صورت بايد با هم در يك طرح و برنامه درماني گنجانده شوند.
چيزي كه از طريق عمل جراحي به دنبال رسيدن به آن هستيم مقايسه خط وسط دندان يعني خط بين سمت چپ و راست نسبت به خط وسط صورت است.
اگر آنها هم تراز نيستند درمان براي اصلاح آنها از طريق ارتودنسي يا جراحي بايد صورت گيرد.
در اين گونه مواقع عمل جراحي براي برطرف كردن انحراف اهميت بيشتري دارد.
دراغلب بيماران عدم تقارن در يكي از دو فك مشاهده شده است.

فك طبيعي چه فكي است؟

در حالتي كه فك سالم باشد، دندان آسياي فك بالا و فك پايين به صورت مناسب در هم فرو مي روند.
دندان هاي جلويي بالا، روي دندان هاي جلويي فك پايين قرار مي گيرند. به گونه اي كه دندان فك بالا حدود يك تا دو ميلي متر از دندان هاي فك پايين جلوتر است.

چه كساني به جراحي فك نياز دارند؟

جراحي فك و ارتوگانتيك به منظور اصلاح نامرتبي فك و دندان ها كه با درمان ارتودنسي قابل درمان نمي باشد، انجام مي شود. مشكلات نامرتبي فك و دندان مي توانند ژنتيكي، مادرزادي يا تكاملي باشند، بنابراين يا در بدو تولد وجود دارند و يا در حين رشد فرد ايجاد مي شوند. آسيب فك و مفاصل فك و نيز پاتولوژي (يعني مراكز رشد غيرعادي، تومورها و غيره) نيز مي توانند باعث بدشكلي هاي فك و دندان در هر سني شوند. علائمي كه ممكن است يك فرد مبتلا به ناهنجاري فك و دندان داشته باشد عبارتند از:
 • رشد بيشتر يا كمتر از حد طبيعي در هر دو فك
 • عدم تقارن صورت
 • عدم قرارگيري دندان ها روي يكديگر
 • ناتواني در خوردن و جويدن بطور صحيح
 • مشكلات راه هوايي بخصوص براي تنفس
 • مشكلات گفتاري ناشي از ناهنجاري
 • اپن بايت كه در آن دندان هايي جلويي يا عقبي هنگام تماس دندان هاي ديگر روي هم قرار نمي گيرند.
 • درد در عضلات يا مفاصل فك

شكاف كام و شكاف لب در نوزاد

پارگي يا بسته نشدن لب چنين را لب شكري و شكاف سقف دهان را شكاف كام مي گويند. اين موارد روي زيبايي فرد تأثير دارد و در صورت برطرف نشدن مي تواند باعث ايجاد برخي مشكلات روحي در آينده شود. شكاف لب و كام معمولاً در هنگام تولد بلافاصله تشخيص داده مي شود. شكاف كام مانند شكاف لب روي ظاهر تأثير نمي گذارد اما شايع ترين شكاف فقط در عضلات كام رخ مي دهد كه در پشت دهان قرار دارد. اين نوع شكاف اغلب در هنگام تولد قابل تشخيص نيست و ممكن است تا زماني كه اين علائم ايجاد نشود قابل تشخيص نباشد.

دلايل ايجاد شكاف كام و شكاف لب

شكاف هاي لب و كام زماني به وجود مي آيد كه بافت هايي در صورت و دهان كودك به درستي به هم جوش نمي خورند. بافت هايي كه لب و كام را تشكيل مي دهند معمولاً در ماه هاي دوم و سوم بارداري به هم جوش مي خورند اما در نوزاداني كه داراي شكاف لب و كام هستند هرگز به هم جوش نمي خورد و يا فقط به صورت جزئي اتفاق مي افتد اما محققان معتقدند عوامل محيطي، ژنتيكي و وراثتي مي توانند در بروز اين مشكل مؤثر باشند. كمبود فوليك اسيد در مادران باردار، مصرف بعضي از داروها، مصرف سيگار و دخانيات، الكل، برخي از بيمار ي ها ي دوران بارداري، سن بالاي پدر و وجود استرس در دوران بارداري از عوامل ايجاد شكاف كام هستند، ولي به طوركلي علت قطعي اين عارضه هنوز كشف نشده و ناشناخته است.
براكت ديمون دستگاهي در ارتودنسي است كه در سالهاي اخير بسيار شايع شده است. پيشرفت صنعت و تكنولوژي در سالهاي اخير جاي خود را در علوم پزشكي باز كرده است. تركيب مهندسي پزشكي با توسعه علم دندانپزشكي باعث شده است كه تكنيك هاي جديدي براي درمان سريعتر و راحت تر به وجود بيايد. براكت هاي ديمون را از آن جهت كه در دهان ثابت مي شوند، مي توان نوعي از دستگاه ارتودنسي ثابت به حساب آورد. تفاوت آنها با ارتودنسي ثابت تنها مكانيسم جديدي است كه امكان حذف حلقه هاي لاستيكي را مي دهد. بنابراين براكت ديمون علاوه بر تفاوت عملكردي، تفاوت ظاهري محسوسي نيز با براكت ثابت دارد.
براكت ديمون نوعي از براكت است كه با سيستم سلف ليگيت كار مي كند. اين نوع براكت كه از جنس فلز است، همانند براكت هاي معمولي به كار مي رود. تنها تفاوت آن اين است كه به جاي تنظيم و سفت كردن سيم ها توسط پزشك و در جلسات معاينه، با مكانيسمي لغزشي كار مي كند. در اين مكانيستم براكت و سيم به هم وصل مي شوند و با جابه جايي دندان ها خود به خود دوباره تنظيم شده و حركت مي كنند. اين سيستم نسبتا جديد باعث مي شود كه استفاده از دستگاه ارتودنسي ديمون راحت تر بوده، نياز به معاينات كمتر شده و نتيجه بهتري در زمان كوتاهتر حاصل شود. همچنين براكت هاي ارتودنسي ديمون كوچكتر از براكت ها معمولي هستند و به همين دليل ظاهر خوشايند تري دارند.
شكاف كام

درمان با براكت ديمون چگونه است؟

براكت چيست؟ از براكت ارتودنسي ديمون مانند ديگر براكت ها براي جابه جا كردن دندان به جايگاه بهتر استفاده مي شود، اما اين نوع از براكت از شيوه متفاوتي براي اين كار استفاده مي كند. براكت هاي ديمون توسط سيمي به هم وصل مي شوند كه نگين هاي براكت را بدون اينكه فشار اضافي به وجود بياورد به هم متصل مي كند. دستگاه به وجود آمده به مرور زمان تنگ مي شود و به اين ترتيب دندان ها را جابه جا مي كند. در دستگاه ارتودنسي ديمون نيروي اعمال شده كمتر از براكت معمولي است.
ارتودنسي نامرئي

استفاده از براكت ديمون چه مزايايي دارد؟

 • ظاهر زيباتر:
براكت هاي ديمون به دليل كوچكتر بودن ظاهر بهتري نسبت به براكت هاي معمولي دارد.
 • زمان درمان كوتاه تر:
در برخي از مطالعات به اين نتيجه رسيده اند كه استفاده از براكت ارتودنسي ديمون دوره درمان را تا چند ماه كوتاه تر مي كند.
 • مراجعه كمتر به متخصص ارتودنسي:
استفاده از براكت ديمون به دليل تنظيمات خاص دستگاه نياز كمتري به مراجعه به متخصص دارد.
 • فشار كمتر روي دندان ها:
اعمال فشار كمتر روي دندان ها باعث مي شود كه بيمار درد كمتري حس كند. بيماراني كه با ارتودنسي ديمون درمان مي شوند، تجربه درد كمتري را نسبت به انواع ديگر ارتودنسي حس مي كنند.
 • كاهش اصطكاك:
در ارتودنسي هاي معمول از حلقه هاي الاستيك استفاده مي شود كه باعث ايجاد اصطكاك مي شوند. اصطكاك باعث فرسايش دندان و در نتيجه خراب شدن آن در طول زمان مي شود. در ارتودنسي ديمون حلقه هاي الاستيك حذف شده و در نتيجه اصطكاك كمتري به دندان وارد مي شود.
 • فضاي كمتر براي تجمع باكتري ها:
به دليل كوچكتر بودن براكت ديمون فضاي كمتري براي رشد باكتري ها وجود دارد.
ناهماهنگي خط وسط دندان ها، مشكل رايج و ماندگاري مي باشد كه تمام متخصصان ارتودنسي با آن مواجه مي شوند. عدم تقارن بافت استخواني، بافت نرم و حفره هاي دنداني، ممكن است به تنهايي يا به صورت همزمان در بيماراني كه ناهماهنگي خط وسط دندان دارند، وجود داشته باشند. تشخيص صحيح علل اين عارضه و نقش اجزاي دهان در ناهماهنگي خط وسط، در تشخيص مناسب و برنامه ريزي صحيح براي درمان ارتودنسي بسيار ضروري است. يك درمان ارتودنسي موفق وابسته به يك تشخيص صحيح ناهنجاري است.
عدم هماهنگي خط وسط دندانها يا ميدلاين ميتواند در اثر مشكلات فكي – اسكلتي يا انحراف فك و يا در اثر مشكلات دنداني مثل در آوردن يكطرفه دندان شيري يا دائمي، شلوغي دندانها، فقدان يك يا چند دندان باشد. اگر عدم تطابق ميدلاين به علت انحراف فك باشد و اگر بيمار قبل از بلوغ مراجعه كند، مي توان با دستگاههاي متحرك ارتودنسي به راحتي مشكل بيمار را درمان نمود. در صورتي كه بيمار بعد از بلوغ مراجعه نمايد و داراي مشكلات فكي – اسكلتي باشد نياز به جراحي فك به همراه ارتودنسي خواهد داشت. بنابراين اولويت با درمان زود هنگام و با ارتودنسي بدون جراحي است. در صورتي كه بيمار داراي مشكل دنداني باشد، نياز به درمان ثابت خواهد داشت كه مي تواند در هر سني با توجه به سالم بودن شرايط لثه اي بيمار انجام شود.
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۱ دى ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۵۹:۴۴ ] [ سرآباداني ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب