ارتودنسي
 
نويسندگان
جستجو
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 72
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 2428

جرم گيري دندان چيست؟

مطمئنا تا كنون به اين مسئله دقت كرده ايد كه افرادي كه در طول روز با آنها برخورد مي كنيد هر كدام رنگ دندان هايشان متفاوت است. گاهي ممكن است اصلا به چنين چيزي فكر نكنيد اما اگر دندان هاي مخاطبتان زيبا و مرتب و خوش رنگ باشد نظرتان را جلب مي كند و دقيقا مثل اين است كه توجه شما را مانند يك چراغ راهنما جلب مي كند. دقيقا برعكس اين حالت هم وجود دارد و مسلما شما با اين مسئله مواجه شده ايد. افرادي كه اصلا به بهداشت دهان و دندان خود اهميت نمي دهند و سعي مي كنيد كه به هر نحوي كه شده از آنها فاصله بگيريد چون دندان هايشان ظاهري نامطلوب دارد و بوي بدي مي دهند.
هنگامي كه افراد به سلامت دندان هاي خود اهميت نمي دهند و پس از وعده هاي غذايي مسواك نمي زنند به مرور لايه اي از مواد غذايي بر روي دندان ها مي نشيند. اين لايه هاي بسيار نازك و غير قابل رويت همان جرم ها هستند كه در ابتدا بي خطرند و ظاهر دندان را به هيچ عنوان از فرم نمي اندازند اما تنها كافي است كه چند روز از عمر اين لايه هاي نازك بگذرد. كم كم رهان شروع مي كند به ايجاد بوي بد و مواد غذايي كه حالا ديگر چندان هم غذايي نيستند تبديل به اسيدهايي مي شوند كه باعث ايجاد حفره در دندان مي شود و دندان را اصطلاحا كرم زده مي كنند. در ادامه به مراحل جرم گيري دندان مي پردازيم.

جرم گيري دندان

آنچه در مورد جرم گيري دندان بايد بدانيد

واژه جرم گيري دندان نيزاز همين جا نشعت گرفته است. اگر چند روز مسواك زده نشود و لايه هاي عذايي روي دندان بنشينند، با زدن مسواك همه آنها از بين مي روند اما اگر فاصله زماني و عمر اين لايه ها به چند ماه و يا چند سال برسد، ديگر به راحتي نمي شود از شر آنها خلاص شد. به طوري كه زردي آنها بر روي دندان باقي خواهد ماند و ظاهري زشت به وجود مي آورد.
علاوه بر افرادي كه در مراقبت از دندان هاي خود كم كاري مي كنند، موارد ديگري هم هستند كه به اين موضل گرفتار مي شوند. افراد سيگاري و كساني كه مصرف كننده مواد مخدر هستند، بسيار بيشتر از ساير افراد به جرم گيري دندان نياز دارند. علاوه بر افراد سيگاري و مصرف كنندگان مواد مخدر، كساني كه بيش از اندازه چاي مي نوشند نيز به جرم دندان مبتلا مي شوند.
جالب است بدانيد كه علاوه بر مواد غذايي، حتي خود بزاق دهان نيز سبب افزايش جرم بر روي دندان ها مي شود. بنابر اين اگر حتي براي مدتي غذا هم نخوريم، باز هم جرم ها بر روي دندان ها مي نشينند.
از آنجا كه افراد در مورد جرم گيري دندان اطلاعات كافي ندارند بسيار طبيعي است كه نظريات اشتباه و شايعه ها را در اين زمينه باور كنند. يكي از اين شايعه ها اين است كه با انجام عمل جرم گيري بر روي دندان ها آنها لق خواهند شد. اين باور كاملا غلط است زيرا با انجام اين عمل به هيچ عنوان دندان لق نمي شود. پس از آن كه جرم بر روي دندان مي نشيند، اسيدي كه از جرم ها به وجود مي آيد سبب مي شود تا بخشي از قسمت هاي دندان نابود شود و بنابراين دندان لق به نظر بيايد. اما فرد بيمار متوجه اين موضوع نخواهد شد و علت آن هم اين است كه حجم جرم ها به اندازه ايست كه دور دندان را احاطه مي كند و فرد اصلا حس نمي كند كه بخشي از دندانش را از دست داده. ولي پس از آنكه جرم گيري دندان كاملا انجام شد، جرم ها از بين مي روند و اكنون ديگر جرمي وجود ندارد كه فضاي از دست رفته ميان لثه و دندان را پر كند. بنابراين بسياري اين تصور را دارند كه جرم گيري دندان ها را لق مي كند. اين نظر اصلا صحت ندارد و هيچ توجيه علمي براي آن وجود ندارد.

مراحل جرمگيري دندان

آمالگام چيست؟

آمالگام دنداني (ماده پر كردني نقره اي رنگ) آلياژي است كه از تركيب فلزات شامل جيوه، نقره، قلع و مس حاصل مي شود. دليل استفاده گسترده از آمالگام ماندگاري رستوريشنهاي آمالگام براي مدت طولاني و ارزانتر بودن ترميم آمالگام نسبت به ترميم با ساير مواد دندانپزشكي از جمله كامپوزيتهاي همرنگ دندان است.

مزاياي آمالگام

  • از آنجا كه ماندگاري اين مواد پر كردني نقرهاي رنگ مناسب است، معمولاً در مواردي كه پوسيدگيهاي وسيع دندان وجود دارد و يا دندان مورد ترميم در عقب حفره دهان قرار گرفته و فشار زيادي حاصل از نيروي جويدن روي آن وارد ميشود، بهترين انتخاب ترميم آمالگام است.
  • آمالگام به سرعت سخت ميشود و بنابراين كاربرد آن در نواحي خاصي از دهان كه ايزوله نگه داشتن يا به عبارتي خشك نگه داشتن دندان در زمان قرارگيري ماده ترميمي دشوار است، بسيار سودمند است، مانند نواحي زير خط لثهاي.
  • از سوي ديگر به دليل آنكه زمان كوتاهتري جهت قرار دادن آمالگام نسبت به كامپوزيت مورد نياز است، اين ماده براي كودكان و افرادي كه نيازمنديهاي درماني خاصي دارند و قادر نيستند مدت زمان طولاني روي صندلي دندانپزشكي بنشينند، مؤثر و مفيد است.

مزايا و معايب آمالگام دندان

معايب آمالگام

  • يكي از نكات منفي آمالگام ظاهر غير طبيعي آن است. خصوصاً اگر دندان پر شده با آمالگام نزديك به جلوي حفره دهان باشد (يعني جايي كه هنگام صحبت كردن يا لبخند زدن ديده ميشود) نازيبا خواهد بود.
  • يكي ديگر از نكات منفي آمالگام آن است كه ممكن است دندانپزشك براي قرار دادن پر كردگي آمالگام نسج بيشتري از ساختمان دندان را بردارد (سردبير علمي سيمادنت: براي آنكه آمالگام گير و ثبات كافي داشته باشد، لازم است حفره آن به شكل خاصي آماده شود و بنابراين نسج بيشتري از دندان برداشته مي¬شود. حال آنكه در مورد كامپوزيت، در اغلب موارد تنها پوسيدگي حذف ميشود و نياز به تعبيه شكل خاصي از حفره براي قرارگيري آن نيست در نتيجه نسج بيشتري از دندان باقي خواهد ماند.)

آمالگام دنادن

آيا آمالگام دنداني ايمن است؟

با آنكه آمالگام دنداني، مادهاي است ايمن كه بطور معمول در دندانپزشكي مورد استفاده قرار ميگيرد؛ ممكن است بعضي از افراد در مورد جيوه موجود در آمالگام و ايمن بودن آن پرسش داشته باشند. اين نكته را به ذهن بسپاريد كه وقتي جيوه با ساير عناصر تشكيلدهنده آمالگام (و با نسبت مشخص) تركيب ميشود، مادهاي ايمن و پايا را تشكيل ميدهد. اطمينان خاطر داشته باشيد كه مطالعات مستند علمي كاملاً ايمني آمالگام دنداني را تأييد ميكنند. تحقيقات، پژوهشها و مطالعات پيدرپي همواره ايمني و مؤثر بودن آمالگام را تأييد كردهاند.
عوارض ايمپلنت دندان چيست؟ ايمپلنت دندان هم مي تواند داراي عوارضي باشد كه آگاهي داشتن در مورد آنها مي تواند در كاهش اين عوارض نقش اساسي داشته باشد. در طي درمان ايمپلنت شاهد عوارضي هستيم كه در حدود سه هفته تا شش ماه پس از بروز آن، درمان مي شود. بيشتر عوارض ايمپلنت قابل برگشت و طبيعي است. با دكتر سلام همراه باشيد تا به عوارض ايمپلنت دندان بپردازيم. عوارض ايمپلنت در طول زمان 1- خارج شدن روكش ايمپلنت روكش هاي دندان در سال اول با چسب موقت چسبانده مي شود. به همين دليل امكان افتادن روكش ايمپلنت وجود دارد. در صورت افتادن روكش ايمپلنت، با مراجعه به دندانپزشك، دوباره روكش بر روي ايمپلنت چسبانده مي شود. اگر شرايط استاندارد براي چسباندن دائمي روكش ايمپلنت وجود داشته باشد، با چسب دائمي اين كار صورت مي گيرد. 2- لق شدن روكش ايمپلنت در برخي موارد كه فشار در برخي نواحي دهان بيشتر از حد معمول باشد، احتمال دارد كه روكش ايمپلنت لق شود كه البته اين لقي دلايل مختلفي دارد كه در ادامه بررسي مي شود.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۳۷:۳۳ ] [ سرآباداني ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب