ارتودنسي
 
نويسندگان
جستجو
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 31
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 2387

طراحي لبخند يا اصلاح طرح لبخند

داشتن دندان هايي زيبا و سفيد باعث افزايش اعتماد به نفس شما مي شود. در واقع دندان هاي زيبا و رديف و البته سالم لبخندي زيبا به شما اعطا مي كند. براي اينكه بتوانيد يك لبخند زيبا داشته باشيد بايد به طور مداوم به دندانپزشك مراجعه كنيد و از رعايت بهداشت دهان و دندان خود غافل نشويد.

اما هر چقدر كه شما از دندان هايتان مراقبت كنيد باز هم اين امكان وجود دارد كه دندان هايتان خراب شوند. از همين رو وظيفه دندانپزشك است كه لبخندي زيبا را به شما هديه دهد.

امروزه با توجه به پيشرفت روز افزون علم و تكنولوژي در زمينه هاي مختلف از جمله دندانپزشكي سبب شده تا علم جديدي به علوم دندانپزشكي اضافه شود. مبحث طراحي لبخند چند سالي است كه به طور گسترده در حال پيگيري و پيشرفت مي باشد.

اصلاح طرح لبخند يا طراحي لبخند شامل هر نوع درمان دندانپزشكي محسوب مي شود در واقع بايد بدانيد كه حدود ۶۰ درصد از زيبايي و جذابيت هر فرد به صورت و دندان او مربوط مي شود. و دندانپزشك براي ايجاد و طراحي لبخند ي زيبا قبل از اقدام به درمان دندانهاي بيمار، بايد در ابتدا دندانهاي بيمار را به مورد بررسي و معاينه قرار دهد.

در واقع ساختار دندان، لثه و فك مورد بررسي قرار ميگيرد تا ميزان مشكلات دهان و دندان بيمار مشخص شود تا بتوانند روش درماني مناسب براي او تعيين كنند. زماني كه لثه به بيماري هاي از قبيل عفونت، خونريزي هاي شديد و مبتلا باشد، در اين صورت درمان لثه، قبل از ترميم دندانها ضرورت دارد.

بايد بدانيد كه كلينيك هاي معتبر بسياري در سطح شهر وجود دارند كه مي توانند يك لبخند زيبا را به شما هديه كنند كه كلينيك سيمادنت يكي از بهترين كلينيك هاي دندانپزشكي اصلاح طرح لبخند مي باشد.

اما بايد دقت داشته باشيد براي اينكه پزشك بتواند لبخندي زيبا را به شما هديه كند بايد به مسائل زيادي توجه نمايد. در واقع اينگونه عنوان مي شود كه عوامل بسياري در طراحي لبخند زيبا دخيل هستند از جمله:

 • طراحي لبخند با فرم يا نسبت طول و عرض دندان ها

همانطور كه ميدانيد زيبايي امري نسبي مي باشد و در نتيجه ي توازن و هماهنگي چند جانبه ي دندان ها به صورت تك به تك و نسبت به يكديگر به وجود مي آيد. بايد بدانيد كه شكل و اندازه ي دندان ها از اين امر مستثني نبوده و اهميت بسياري نيز دارد. از همين رو براي طراحي لبخند بايد نسبت طلايي با در نظر گرفتن محدوديت ها موجود به درستي رعايت شود.

اصلاح طرح لبخند

 • طراحي لبخند با هماهنگي خطوط لثه اي

هر لبخند زيبايي براي جذابيت بيشتر نياز دارد كه خطوط لثه اي آن قرينه و هماهنگ با يكديگر باشد. در واقع لبخند لثه اي يا همان لبخندي كه در آن لثه بيش از حد معمول به چشم بيايد و يا متناسب نبودن لثه دور دندان ها از مشكلاتي هستند كه امكان داشتن لبخندي زيبا را از شما صلب مي كند و هنگام صحبت كردن با ديگران حسي خوشايند را به آنها منتقل نمي كند از همين رو پزشك بايد براي طراحي لبخند اين مسئله را نيز در نظر بگيرد.

 • طراحي لبخند با برطرف كردن پوسيدگي هاي دنداني

اگر جزء آن دسته از افرادي هستيد كه دندان هايي بيمار يا پوسيده داريد بهتر است براي داشتن لبخندي زيبا قبل از هر چيزي آنها را درمان و يا ترميم كنيد. در غير اينصورت پوسيدگي تمام دندان هاي شما را فرا خواهد گرفت. و موجب تخريب كامل دندان هايتان مي شود. دندانپزشك متخصص با توجه به اينكه كدام يك از دندان هاي شما دچار پوسيدگي شده است با استفاده از مواد پركننده كامپوزيت و آمالگام به درمان آنها مي پردازد.

 • طراحي لبخند با سفيد كردن دندان

پس از اينكه دندان هاي خود را با استفاده از ارتودنسي مرتب كريد اين بار نوبت مرحله ي سفيد كردن دندان ها مي رسد. در واقع بعد از برداشتن براكت ها محلي كه اين براكت ها بر روي دندان قرار گرفته اند زرد رنگ بوده و موجب كدر شدن دندان ها شده است.

از طرف ديگر دندان هاي كدر و تيره رنگ نمي توانند دندان هاي مرتب و سالمي باشند. از همين رو بهترين دندانپزشك زيبايي و متخصص بايد براي طراحي لبخند با استفاده از روش هاي مختلف به سفيد كردن دندان ها روي بياورد.

 • طراحي لبخند با روكش كردن دندان ها

يكي ديگر از عوامل طراحي لبخند زيبا لمينت دندان ها مي باشد. در واقع پس از اتمام مرحله سفيد كردن دندانها، حال دندان هايي كه در زير جرم و پلاك پوشانده شده اند درخشان و سفيد مي باشند.

اما ممكن است برخي از دندان ها به دلايل مختلف از جمله مصرف داروها و يا به طور ژنتيكي، سياه رنگ و كدر شوند اما نيازي نيست نگران باشيد زيرا با پيشرفت علم و تكنولوژي تقريبا براي هر مشكلي درماني وجود دارد.

علم دندانپزشكي براي اين عارضه نيز درمان هايي بخصوصي را در نظر گرفته است. از همين رو براي درمان دندان هاي تيره رنگ نيز مي توانيد با استفاده از روكش هاي سراميكي دوباره سفيدي دندان ها را به آنها بازگردانيد.

اين روكش ها با استفاده از چسب هاي مخصوص دندانپزشكي بر روي دندان بيمار قرار مي گيرد كه زيبايي خاصي را به دندان هاي بيمار مي بخشد.

 • طراحي لبخند با كاشت دندان

ايمپلنت يكي ديگر از راه هايي است كه به طراحي لبخند زيبا كمك مي كند.

زماني كه فرد در مقابل روشنايي مي ايستد، نور با نگين برخورد كرده و از آن اشعه هاي زيبايي ساطع مي شود كه در اصلاح طرح لبخند بيمار موثر است. هر چند اين مرحله در زيبايي دندان ها ضرورتي ندارد، اما برخي از بيماران علاقه خاصي به زيبايي هر چه بيشتر دندان هاي خود داشته و قصد دارند تا مراحل طراحي لبخند يا اصلاح طرح لبخند را كامل كنند.

ارتودنسي دندان چيست ؟

ارتودنسي دندان روشي براي بهبود عملكرد ، وضعيت و ظاهر دندان ها مي باشد.

ارتودنسي در لغت به معني رديف كردن دندان ها است.
اگر دندان ها به هر دليلي (كوچك بودن فك يا كجي دندان) روي هم افتاده باشند و يا هم تراز نباشند ، جويدن يا گاز گرفتن با دشواري صورت مي گيرد .

همچنين مسواك زدن دندان هاي روي هم قرار گرفته با دشواري زيادي همراه است.

دندان هاي با فاصله و غير هم تراز نيز از نظر زيبايي و عملكرد هم مشكلات خاص خود را دارند.

بنابراين مي توان گفت كه: ارتودنسي شاخه اي از دندانپزشكي است كه دندان ها ي نامرتب را رديف مي كند و ناهنجاري فك ها را جراحي و اصلاح ميكند.

براي گرفتن تخصص در اين زمينه ارتودنتيست ها دو الي چهار سال را پس از دوره دندانپزشكي عمومي در دانشگاه سپري مي كنند.

 • چگونه مي توانم بفهمم كه من به ارتودنسي نياز دارم؟

اگر شما هر كدام از موارد زير را در دندان ها و فكين خود مشاهده كرديد بهتر است با يك ارتودنتيست درمورد دندان هاي خود مشورت كنيد.

البته ارتودنسي از عبارات زيادي استفاده مي كند كه ممكن است براي شما نا آشنا باشد.

 • خط مياني نابجا

هنگامي كه دندان هاي فك بالا با دندان هاي فك پايين در خط وسط نامتقارن باشند

 • فاصله

باز بودن بين دندان ها به دليل كوچكي دندان يا بزرگي فك

 • ازدحام

شلوغي و روي هم افتادگي دندان ها

 • اوربايت يا ديپ بايت

دندان هاي فك بالا بيش از حد معمول جلو باشد

 • كراس بايت

در هنگام بسته شدن دهان يك يا چند دندان پاييني در سطح داخلي دندان هاي فك بالا قرار مي گيرد.

ارتودنسي

 • اپن بايت

همپوشاني عمودي ناكافي در دندان هاي جلويي و فضاي ايجاد شده بين دندان ها ي فك بالا و پايين در حالت بسته

 • آندر بايت

جلوتر بودن دندان هاي فك پايين از دندان هاي فك بالا در حالت جويدن

 • ارتودنسي دندان

متخصص ارتودنسي به وسيله معاينه دندان هاي شما تشخيص مي دهد كه آيا شما مي توانيد از ارتودنسي استفاده كنيد و يا نيازي به ارتودنسي نداريد.

تشخيص يك ارتودنتيست بر اساس ابزارهاي تشخيصي كه شامل موارد زير است مي باشد:

 1. تاريخچه كامل پزشكي و دندانپزشكي
 2. معاينه باليني
 3. قالب گيري از دندان
 4. عكس هاي راديو گرافي

انواع روش هاي درمان در ارتودنسي چيست ؟

ارتودنتيست شما براي درمان از بسياري از لوازم ارتودنسي ثابت و متحرك كمك مي گيرد. اين دستگاه ها به منظور حركت دادن دندان ها ، باز سازي ماهيچه ها و رشد فك ها استفاده مي شوند. اين وسايل با وارد آوردن فشار محاسبه شده اي بر روي دندان ها كار مي كنند .متخصص ارتودنسي شما تشخيص مي دهد كه از كدام روش ارتودنسي براي بر طرف كردن مشكل شما استفاده كند.

انواع روش هاي ارتودنسي
 • ارتودنسي ثابت

 • ارتودنسي متحرك

 • ارتودنسي ديمون

 • ارتودنسي نامرئي

 • ارتودنسي لينگوال

 • ارتودنسي فانكشنال

 • ارتودنسي ثابت

اين نوع ارتودنسي ها رايج ترين نوع ارتودنسي است و شامل نوارها ، سيم ها و براكت ها است.

 • بريس

باند ها يا نوارها در اطراف دندان ها ثابت مي شوند و به عنوان تكيه گاهي براي دستگاه استفاده مي شوند. براكت ها نيز اغلب بر روي دندان قرار مي گيرند.

سيم قوس دار از شيار هاي براكت ها عبور كرده و به باند متصل مي شود. يك ارتودنتيست از طريق سفت كردن سيم قوس دار در دندان ها تنش ايجاد مي كند.

او به تدريج دندان ها را به سمت هدف از پيش تعيين شده هدايت مي كند.دستكاري و تنظيم بريس به طور معمول ماهانه انجام مي شود و نتايج مورد نظر اغلب در ظرف چند ماه تا چند سال به دست مي آيد.امروزه وسايل ارتودنسي كوچكتر و سبك تر از گذشته هستند. زيرا فلزات كمتر و سبك تري در ساختمان آن ها بكار رفته همچنين براي خوشايند بچه ها از رنگ هاي شاد و روشن استفاده مي شود.

منظور از ارتودنسي متحرك اين است كه بيمار مي تواند آنرا به حركت در آورد. زيرا اين ارتودنسي قابل جابه جايي است. بنابراين مي تواند موقع غذا خوردن دستگاه را از دهان خارج كرده و دوباره آنرا سر جاي خود بگذارد.

بهترين زمان ارتودنسي

در اين نوع ارتودنسي از براكت هاي ديمون كه داراي يك مكانيزم كشويي هستند استفاده مي شود. اين مكانيزيم مي تواند همانطور كه دندان ها در حال مرتب شدن هستند با آنها به حركت در آيد. اين قابليت ارتودنسي ديمون باعث شده است كه بيمار احساس درد كمتر و راحتي بيشتري داشته باشد. علاوه بر آن براكت هاي ديمون ظاهر بهتري دارند و نتايج درمان را در مدت زمان كوتاه تري به بيمار عرضه مي كنند. در اين نوع ارتودنسي از يك سري قالب هاي پلاستيكي شفاف استفاده مي شود.

به وسيله اين قالب ها نيروي ثابتي به دندان ها وارد مي شود.اين قالب ها از دندان بيمار گرفته مي شود و هر دو هفته يكبار بايد تعويض شود.

براي كسب اطلاعات بيشتر رجوع كنيد به مطلب ارتودنسي نامرئي يا اينويزيلاين.

 • ارتودنسي لينگوال

اين نوع ارتودنسي روشي است كه در آن دستگاه ارتودنسي دندان كه شامل براكت ها و سيم قوس دار ارتودنسي و الاستيك مي باشد در پشت دندان و به سمت زبان قرار مي گيرد.

ارتودنسي فانكشنال

كار برد ارتودنسي فانكشنال به طور معمول براي بيماراني است كه فك بالاي آنها جلو آمده و فك پايين آنها عقب رفته است. اين روش از ارتودنسي هم توسط پلاك هاي متحرك فانكشنال انجام مي شود و هم توسط دستگاه هاي ثابت .

 • اصلي ترين وظايف ارتودنسي دندان چيست ؟

تغيير موقعيت و مرتب كردن دندان ها ي روي هم قرار گرفته به دليل كوچكي فك و يا باز بودن فاصله بين دندان ها بخاطر بزرگ بودن فك توسط درمان ارتودنسي انجام مي شود.دندان هاي سالم و زيبا باعث اعتماد به نفس و سلامت روحي و رواني فرد مي گردد.همچنين دندان ها نقش بسزايي در زيبايي چهره و زيبايي لبخند هر فرد ايفا مي كنند.

مشكلاتي كه ارتودنسي دندان حل مي كند كدامند ؟


به وسيله درمان ارتودنسي و با بهره گيري از انواع روشهاي نوين در حيطه اين درمان مي توان نحوه قرار گيري دندان ها را در دهان به صورت درست و مناسب انجام داد.

رفع مشكل فاصله دنداني


فاصله دنداني كه به طور طبيعي به اندازه يك نخ دندان رد كردن فضا داشته باشد ازنظر زيبايي كاملا قابل قبول است.اما در برخي افراد اين فاصله بيشتر از يك ميليمتر و گاهي تا ده ميليمتر هم مي رسد .

نزديك كردن دندان ها با ارتودنسي

 • راه اول كه پر طرفدار ترين راه انتخابي در بين مراجعين به مطب متخصص ارتودنسي است.استفاده از ارتودنسي يا به هم نزديك كردن دندان ها به وسيله حركت دادن آنها مي باشد .مزيت اين روش نسبت به روش هاي ديگر كه در آ ن دندان تراش مي خورد اين است كه از دندان بيمار هيچ بافتي كاسته نمي شود.نتيجه كار كاملا قابل پيش بيني است و با وجود طولاني بودن زمان در انتها رضايت بيمار را در بر دارد.
 • چطور براي ارتودنسي دندان آماده شويم ؟

متخصصين ارتودنسي ترجيح مي دهند كه همه مشكلات دهان و دندان قبل از نصب براكت ها روي دندان ها برطرف شده باشد.

تا ارتودنسي دندان ها راحت تر انجام شود. بطور معمول حل اين مشكلات شامل بر طرف كردن بيماري هاي لثه و پوسيدگي هاي دندان مي باشد.

ارتودنسي

اصلاح طرح لبخند

ايمپلنت

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ] [ ۰۱:۱۹:۵۴ ] [ سرآباداني ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب