ارتودنسي
 
نويسندگان
جستجو
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 6
دیروز : 2
افراد آنلاین : 1
همه : 6227

دكتر دندانپزشك متخصص زيبايي و ترميمي

اصلاح طرح لبخند به معناي داشتن دندان هاي زيبا مي باشد كه در زمان لبخند زدن مشخص مي‎شوند. در صورتي كه دندان هاي نامرتب، داراي فاصله زياد، كوتاه و يا رو به جلو و بد رنگ باشند لبخند را زشت مي كند. افرادي كه به اين عارضه مبتلا هستند، از لبخند زدن خود ناراضي اند كه در نهايت اعتماد به نفس خود را از دست داده و كمتر در بين جمع لبخند ميزنند. براي زيبا شدن لبخند روش هاي مختلفي وجود دارد كه با توجه به نوع مشكلات دندان، فك و لثه بيمار اصلاح واجرا مي شود. از سوي ديگر در اصلاح طرح لبخند دندانپزشك با توجه به شرايط بيمار،روش هاي درمان را پيشنهاد مي دهد. به اين معنا كه دندانپزشك زيبايي قبل از آغاز درمان شرايط سلامت دهان بيمار را به طور كامل بررسي مي كند. اين امر به منظور تعيين مجموعه قواعد مشخص براي اجراي طرح لبخند و همچنين شرايط درمان با توجه به وضعيت و خواسته هاي بيمار انجام مي گيرد. به همين دليل وضعيت دندان ها، لثه ها، ساختار نگهدارنده دندان ها و نيز شرايط جفت شدن دندان ها در اين طرح به دقت بررسي و معاينه و رفع مي شود. نگهداري طرح لبخند مستلزم مراقبت از دهان و دندان در طول زمان است. براي مثال، سفيد كردن دندان بايد گاهي اوقات تكرار شود تا درخشان بودن دندان ها ماندگار باشد و حفظ شوند. درانتخاب بهترين پزشك زيبايي از دندان هاي زيبا,مرتب,سفيد و شيك و لبخند تاثير گزار لذت ببريد.

اصلاح طرح لبخند

آشنايي با تخصص دندانپزشك زيبايي

دندانپزشكي زيبايي و ترميمي قسمتي از تخصص هاي پزشكي بوده كه از يك سو طيف وسيعي از درمانها شامل ترميم هاي پيشگيرانه و محافظه كارانه تا بازسازي دندانهايي كه به ميزان زياد دچار تخريب شده اند و گذاشتن روكش ايمپلنت را شامل شده و از سوي ديگر در تصحيح ناهنجاري زيبايي دندانهاي جلو از جمله بدرنگي ها، منظم كردن دندانها، بستن فاصله بين دندانها، صاف كردن دندانهاي كج رويش يافته و … را در بر مي گيرد.

درمان بدرنگي دندان

درمان بد رنگي دندان

۱– درمان تغيير رنگهاي دنداني:

تغيير رنگ دندانها بدلايل مختلف نظير استفاده از بعضي داروها همچون تتراسيكلين در دوران كودكي، وجود فلورايد اضافي در آب آشاميني، تب يا اسهال شديد در دوران كودكي كه دندانها در حال شكل گيري هستند و يا درمان ريشه (درمان عصب) دندانها اتفاق مي افتد كه اين تغيير رنگها معمولا عمقي مي باشد از سوي ديگر نوشيدن بيش از حد چاي و كشيدن سيگار باعث تغير رنگ مي شوند.
امروزه ميتوان با استفاده از داروهاي سفيد كننده و خاص و بدون صدمه به نسج دندان اين تغيير رنگها را اصلاح نمود در موارديكه تغيير رنگ به دارو جواب مناسب ندهد مي توان با استفاده از يك صفحه كامپوزيتي يا سراميكي (چيني) كه لامينيتناميده مي شود و روي سطح بيروني دندان كه به سمت لب قرار دارد چسبانده ميشود درمان نمود.

۲– بستن فضاي بين دندانها:

بعلل مختلف ممكن است فضا بين دندانها موجود باشد در بعضي بيماران فضا بين دو دندان يا بصورت منتشر بين تمام دندانهاي جلو باشد مي توان با استفاده از كامپوزيت يا لامينيت سراميكي (صفحه چيني) فضاها را بست و ظاهري بسيار زيباتر ايجاد نمود.

۳– منظم نمودن دندانها :

در گذشته تنها راه حل منظم كردن دندانهايي كه چرخيده اند، روي هم قرار گرفته، كج رويش يافته اند و … ارتودنسي بوده است كه در بعضي مواد بعلت طولاني بودن مدت مدت درمان ارتودنسي (از يك تا چند سال) يا بالا بودن سن بسياري از بيماران تمايل به ارتودنسي ندارند.
خوشبختانه اكنون با استفاده از لامينيتهاي كامپوزيتي سراميكي كه روي سطح بيروني دندانها كار گذاشته مي شوند مي توان اقدام به درمان در حداقل زمان (۱-۳ هفته) نمود (بايستي در نظر داشت در موارديكه نامنظمي شديد است تنها راه درمان ارتودنسي مي باشد.)

۴– افزايش طول دندانها:

بعضي بيماران بصورت وراثتي داراي دندانهايي كوتاه هستند يا اينكه بعلت سايش، شكستگي يا افزايش سن دندانهايشان كوتاه شده است كه مي توان براحتي اين مشكلات را درمان نمود.

۵– درمان دندانهايي كه بد شكل يا كوچكتر از حد طبيعي هستند:

در بعضي موارد يك يا چند دندان كوچكتر از حد طبيعي بوده يا بعت نبود مادرزادي يك دندان، دندان مجاور در محل غير طبيعي رويش مي يابد و باعث مي شودند لبخند بيمار غير طبيعي و نا زيبا باشد كه مي توان با حداقل تراش يا بدون تراش با استفاده از پوشش از جنس كامپوزيت يا سراميك شكل و اندازه مناسب را ايجاد و لبخند طبيعي و زيبا براي بيمار فراهم نمود.

روش هاي دندانپزشكي زيبايي و ترميمي
۶– ترميم دندانهاي شكسته:

بعلل مختلف ممكن است دندانهاي جلو دچار شكستگي شوند كه اين شكستگيها در دوران كودكي يا نوجواني بعلت زمين خوردن و در دوران بزرگسالي بعلت تصادف اتفاق مي افتد در گذشته تنها راه درمان روكش يا كراون بود كه مستلزم تراش زياد دندان مي باشد خوشبختانه امروزه مي توان بلا فاصله و با استفاده از ترميم هاي كامپوزيتي يا لامينيت هاي سراميكي كه نياز به حداقل آماده سازي را دارند اقدام به درمان نمود بطوريكه آنقدر طبيعي بازسازي انجام شود كه قابل تشخيص نباشند.
همين اتفاق بعلل مختلف ممكن است براي دندانهاي آسياب (دندانهاي عقب يا خلف) پيش آيد بعنوان مثال بعلت پوسيدگي يا خوردن غذاهاي سفت يا وجود خرده اي استخوان و غيره بهمراه غذا و يا عادت نا نماسب شكستن تخمه، پسته و … اين دندانها دچار شكستگي مي شوند كه در گذشته تنها راه حل استفاده از ترميم هاي كامپوزيتي همرنگ دندان يا پركردگيهاي مخصوص ار جنس چيني كه در لابراتوار ساخته مي شوند و از استحكام بسيار بالايي برخوردارند با حداقل تراش و آسيب نسج سالم دندان آنها بازسازي نمود.

۷– ترميم دندانهاي آسياب (خلفي) با مواد همرنگ:

سوالي كه از سوي بسياري از بيماران مطرح مي شود اين است كه آيا ترميم هاي همرنگ از مقاومت و دوام كافي براي ترميم دندانهاي آسياب برخوردارند؟
بلي مي توان براحتي و بدون نگراني از اين مواد براي ترميم دندانهاي آسياب استفاده كرد بشرطي كه دندانپزشك از تخصص و مهارت كافي برخوردار بوده و از انواع مقاوم مواد همرنگ كه مخصوص ترميم دندانهاي آسياب هستند استفاده نمايد در اين صورت مي توان مطمئن بود كه ترميمي زيبا و با دوام (طول عمر ۷- ۱۰ سال ) انجام شده كه هنگام خنديدن و يا باز بودن دهان به هيچ وجه قابل تشخيص نمي باشد. از اين مواد هم در حفرات كوچك و هم در حفرات بزرگ مي توان استفاده نمود. بديهي است كه در صورتيكه يك دندان پوسيده درست ترميم و يا بازسازي شود در آينده نياز به درمانهاي نياز به درمانهاي وسيعتر نظير درمان ريشه (درمان عصب) قراردان روكش يا جايگزيني با ايمپلنت نخواهد داشت.

۸– جايگزيني دندانهاي از دست رفته با ايمپلنت:

خوشبختانه گذاشتن ايمپلنت در محل دندان از دست رفته كمك بزرگي به بيماران است تا مشكل بي دنداني نداشته باشند براي اين منظور درمان شامل دو مرحله مي باشد:
الف- جراحي: در هنگام جراحي در محل دندان از دست رفته يك ريشه مصنوعي از جنس تيانيوم گذاشته مي شود بسته به محل و وضعيت سلامت عمومي بيماران از ۴ هفته تا ۶ ماه آسان گذاشتن روكش ميسرمي گردد در اين فاصله زماني استخوان شروع به تشكيل اطراف ايمپلنت نموده و كاملا آنرا در بر مي گيرد.
ب- گذاشتن روكش: پس از اينكه استخوان جديد اطراف ايمپلنت تشكيل شده مي تواند روي آن روكش قرار گيرد.
معمولا درمان ايمپلنت توسط دو متخصص انجام مي شود قسمت اول توسط جراح متخصص لثه يا جراح فك و صورت و قسمت دوم توسط متخصص ترميمي يا پروتز به اين ترتيب احتمال شكست و لق شدن ايمپلنت بحداقل رسيده و طول عمر آن افزايش مي يابد.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۰ تير ۱۳۹۸ ] [ ۰۵:۵۷:۵۱ ] [ سرآباداني ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب